close
تبلیغات در اینترنت
گفتار درمانی برای عموم
loading...

گفتار درمانی

گفتار درمانی برای عموم

اطلاعیه های سایت
بــه نام خـــدا


کلیـــنیــــک گـــفــتار درمـــانی (یــــوســـف آبـــاد)


آدرس :

یوسف آباد،خیابان فتحی شقاقی نرسیده به میدان سلماس، پلاک ۱۰۷ واحد ۷


تلفن تماس :

۵ - ۸۸۳۳۲۲۳۴
ایمیل :
speech_clinic@yahoo.com
---------------------------------------------
تــوجـــه :
---------------------------------------------
*تشکیل جلسه درمانی در منزل در صورت ضرورت امکان پذیر است.*

---------------------------------------------

تعرفه تبلیغات کلینیک گفتار درمانی (یوسف آباد)

خدمات کلینیک گفتاردرمانی

دراین کلینیک کودکان وبزرگسالانی که دچار یکی از انواع اشکالات گفتار وزبان هستند . مورد ارزیابی قرار می کیرند و در وهله ی اول ودرصورت امکان  با ارایه ی مشاوره (برای کودکان این مشاورره به والدین داده می شود )درمان اختلال در منزل توسط خود فرد یا والدین  پی گیری می شود.و در غیر این صورت برنامه ی درمانی به شکل منظم(هفتگی و٠٠٠)درکلینیک باحضور متخصص انجام می شود .در این مکان سعی شده است با استفاده از تجهیزات وابزار کار بردی روش های درمانی تسهیل شوند ونحوه ی استفادی از ابزار نیز به فرد آموخته خواهد شد.

برخی ازانواع اختلالات گفتار وزبان عبارتند از:

١-تأخیر در بیان کلمات (اگر کودک شما تا سی ماهگی هنوز کلمات  ارتباطی ندارد ازاین نظر باید مورد بررسی قرار گیرد.)

٢-اشکال در تلفظ صدا در کودکان به دلایل مختلف (مشکلات ارگانیک  تأثیرات محیط و----)

٣-تأخیر در فراگیری گفتاروزبان به دلیل افت شنوایی

٤-ناروانی گفتار کودک ودر مراحل پیشرفته تر لکنت کودکان (درمان ناروانی وحتی لکنت کودکان در مراحل ابتدایی بسیار راحت وسریع صورت می گیردومراجعه ی دیرهنگام باعث می شود که درمان طولانی تر شود)

٥-اشکالات تلفظی بزرگسالان که به شکل عادتی تثبیت شده است .

٦-اختلالات بیانی ودرکی بزرگسالان درپی آسیب مغزی

٧-گرفتگی واختلالات صدا(خاص آموزگاران وخوانندگان و..)

خدمات خاص کلینیک (مخصوص مهد کودک ها ودبستان های ابتدایی)

-ارزیابی کودکان درمحیط مهد یا دبستان ازنطر مهارتهای زبانی(جهت پیشگیری از اختلالات ظریف یادگیری  وارتباطیِ)

-مشاوره به والدین (جهت آگاهی ازمهارتهای کودک خود وآشنایی با تمرینهایی در قالب بازی برای رشد مهارتهای خواندن ونوشتن)

شهریاری بازدید : 1847 شنبه 02 دي 1391 زمان : 9:7 نظرات ()

بررسی پاسخ دهی به تغییر درمان مقیاسهاي ارزیابی صدا در بیماران بزرگسال مبتلا به تنش عضلانی با ضایعا

اهداف و زمینه: در بسیاری از مطالعه  های ارزيابي صدا، به چند بعدی بودن كیفیت صدا اشاره شده است. اين جنبه ها شامل ارزيابي شنیداری- ادراكي، اكوستیک، ايرودينامیک، بر پايه قضاوت بیمار و ديداری هستند. مقیاس های ارزيابي های صدا مانند هر ابزار و مقیاس ارزيابي بايد روايي و پايايي داشته باشند و علاوه برآن نسبت به تغییر درمان حساس باشند، يا به عبارت ديگر پاسخ دهي به تغییر درمان داشته باشند. بديهي است ابزارهايي كه نسبت به ثبت تغییر درمان حساس تر هستند كمک بیشتری را به درمانگران در ثبت تغییر حاصل از درمان خواهند كرد.
بنابراين هدف اصلي پژوهش حاضر بررسي پاسخ دهي به تغییر درمان مقیاسهای ارزيابي صدا در بیماران بزرگسال مبتلا به تنش عضلاني با ضايعات حجمي حنجره است.


برگرفته از: پانزدهمین همایش گفتاردرمانی ایران _ اردیبهشت 1396

نویسندگان: حسن خرم شاهی 1، احمدرضا خاتون آبادي 2، سیده مریم خدامی 3، پیمان دبیرمقدم

شهریاری بازدید : 63 شنبه 24 تير 1396 زمان : 10:36 نظرات ()

سندرم آشر چيست؟

 

در ايالات متحده سندرم آشر به ناشنوايي و نابينايي توأم با هم اطلاق مي شود . سندرمي مادرزادي و با مشخصه هاي زير است :

ـ افت شنوايي حسي ـ عصبي مادرزادي شديد تا عميق همراه با شد ناكافي يا آتروفي پايانه اندام هاي كرتي در قسمت حلزوني گوش است . فركانس هاي زير معمولاً بيشتر تأثير پذيرفته تا فركانس هاي بم، و اين ناشي از درگير شدن قسمت انتهاي حلزون است. مشكلات مربوط به وستيبول شايع است.

ـ آتروفي پيشرونده شبكيه و انتشار رنگدانه هاي شبكيه، نابينايي در شب در اولايل دوران كودكي ، كاهش پيش رونده ميدان ديد، در نهايت نابينايي كامل

ـ مشكلات زباني مربوط به ناشنوايي

ـ اختلال در توليد و تشديد صداهاي گفتاري مربوط به ناشنوايي

برگرفته از کتاب راهنمای ارزیابی اختلالات گفتار و زبان نوشته کنت جی و جولی جی مترجمین لیدا سلطانی و سوسن غفاری

شهریاری بازدید : 1727 شنبه 23 ارديبهشت 1396 زمان : 11:23 نظرات ()

فلج مغزی

فلج مغزی

توصیف

فلج مغزی واژه ای برای توصیف هریک از اختلال های حرکتی متعددی است که از آسیب دستگاه عصبی مرکزی در حین زایمان، قبل از زایمان و یا بلافاصله بعد از زایمان نشات می گیرند. این اصطلاح عام، گروهی از نشانگان اختلال حرکتی غیرپیشرونده ولی اغلب متغیر را در بر می گیرد که به طور ثانویه به دسته ای از ضایعات و ناهنجاری های مغزی گفته می شود که در مراحل اولیه ی تکامل مغز پدید می آیند.

بین یک دهم تا دو دهم درصد کل کودکان، دچار نوعی فلج مغزی بوده، ولی این آمار در نوزادان زودرس به 1٪ افزایش می یابد. علامت مشخصه ی فلج مغزی، ناتوانی در کنترل ارادی فعالیت های حرکتی است.

(برگرفته از کتاب بیماری‌شناسی در آسیب های گفتار و زبان، ترجمه دکتر هاشم شمشادی و دکتر رضا نیلی پور، انتشارات دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی)

شهریاری بازدید : 170 سه شنبه 12 ارديبهشت 1396 زمان : 10:50 نظرات ()

زبان پريشي چيست؟

زبان پريشي به عنوان نوعي فقدان عملكرد زبان تعريف شده است كه به سبب جراحت وارده به مغز در منطقه اي وابسته به درك و توليد گفتار اتفاق افتاده است . زبان پريشي در بيشتر موارد با حمله (مغزي ) يا سكته مغزي (CVA) ايجاد مي شود. علت شناسي هاي ديگر شامل تصادف غده، عفونت ، مسموميت و اختلالات متابوليك و تغذيه اي مي باشد كه عملكرد مغز را تحت تأثير قرار مي دهد  زبان پريشي مي تواند چند شاخه داشته باشد. هر بيماري با توجه به عوامل متعدد از جمله محل ضايعه ، شدت ضايعه و ويژگي هاي فردي متفاوت از ديگران است. اين حقيقت كه مراجعين به طرز كاملاً برجسته اي با يكديگر تفاوت دارند. تعيين واضح زبان پريشي را به عنوان يك مجموعه اي از رفتارها و نقايص با چالش روبرو مي سازد. كارشناسان و افراد صاحب نظر درباره چگونگي طبقه بندي زبان پريشي يا اينكه اصلاً بايد طبقه بندي وجود داشته باشد يا نه، ديدگاه هاي گوناگوني دارند. اين گوناگوني ديدگاه ها به سبب اين حقيقت است كه عملكرد مغز تمام جنبه هاي زبان را يكپارچه مي سازد و يك جراحت (يا صدمه) به يك قسمت خاص به شكل برجسته كيفيت كل زبان را به يك ميزان يا با درجه هاي گوناگون تحت تأثير قرار مي دهد. بنابراين، پس از يك صدمه مغزي علامت هاي تعريف شده اي كه به سادگي (قابل تشخيص باشند) وجود ندارد. از طرف ديگر، نظام هاي طبقه بندي به ما كمك مي كند تا مقوله هاي كلي نقص هاي زباني را بر اساس محل ضايعه مشخص كنيم اگر چه درجاتي از گوناگوني و تنوع از يك بيمار به بيمار ديگر وجود دارد

شهریاری بازدید : 568 چهارشنبه 16 فروردين 1396 زمان : 8:24 نظرات ()

لارنژیت عفونی چیست؟

لارنژیت عفونی چیست؟

برخی از افرادی که فقط با کمی بد و نادرست استفاده کردن صدا دچار لارنژیت ناراحت کننده ای می شوند، وقتی به عفونت دستگاه فوقانی تنفس مبتلا بشوند به لارنژیت عفونی نیز دچار می شوند. تاریخچه ی بیماری این افراد اغلب شامل چندین بار از دست دادن صدا، بی صدایی، یا لارنژیت است. سایر افراد، به ندرت، به لارنژیت عفونی، به صورت یکی از نشانه های سرماخوردگی شدید سر و قفسه ی سینه، مبتلا می شوند. غالباً بیمارانی به لارنژیت عفونی مبتلا هستند که تب، سردرد، عفونت بینی، گلودرد، و سرفه داشته باشند. هرچند بیشتر مشکلات لارنژیت عفونی منشأ ویروسی دارد، مشکلات شدیدتر(اغلب همراه تب بالا و گلودرد شدید) ممکن است حاصل عفونت های میکروبی باشند. لارنژیت ناشی از میکروب را غالباً می توان با آنتی بیوتیک درمانی، نسبتاً سریع و به نحو شگفت انگیزی درمان کرد.

متأسفانه، بیشتر لارنژیتی که در حین عفونت دستگاه فوقانی تنفس به وجود می آید و منشأ‌ ویروسی دارد، با آنتی بیوتیک ها درمان نمی شود. ظاهراً آمانتادین داروی سودمندی برای درمان آنفلوآنزاست. ولی ممکن است درمورد تمام انواع ویروس ها مؤثر نباشد، و علاوه بر سایر اثرهای جانبی، خشکی دهان و خشکی صدا نیز ایجاد کند موارد زیر را برای درمان پیشنها می کنند: استراحت صدا؛ مرطوب نگه داشتن محیط زندگی، افزایش مصرف مایعات؛ کاهش فعالیت جسمی و استفاده از مسکن ها.


(برگرفته از کتاب صدا و درمان انواع اختلالات صدا، مترجم: دکتر جمشید پورقریب، انتشارات رشد)

شهریاری بازدید : 215 چهارشنبه 18 اسفند 1395 زمان : 9:14 نظرات ()

اُتیسم چیست؟

اصطلاح اتیسم به افرادی گفته می‌ شود که در آنها مجموعه ای از اختلالات رشدی وابسته به سیستم اعصاب مرکزی دیده می شود. این اختلالات مغزی توانایی فرد برای برقراری ارتباط و نحوه ارتباط وی با دیگران و پاسخهای فرد نسبت به محیط بیرون را تحت تاثیر خود قرار می دهد. فرد اتیستیک به رفتارهای تکراری یا تکرار الگوهای ذهن خود علاقمند است. دامنه و شدت اتیسم بسیار وسیع است. بعضی از این افراد می توانند در سطح بالایی با اطرافیان خود ارتباط برقرار کنند و گفتاری خوب و هوش قابل قبولی دارند. دسته ای دیگر آسیب شناختی و زبانی بالایی دارند و حتی برخی هرگز قادر به صحبت کردن نیستند.....

 

 

 

 

(برگرفته از کتاب همراه با اُتیسم از تشخیص تا درمان، نوشته: هما ناصح، نشر دانژه)

شهریاری بازدید : 188 شنبه 07 اسفند 1395 زمان : 11:4 نظرات ()

مشاوره پیش از عمل

 از آنجا که برداشتن حنجره باعث تغییر در تنفس، بلع و گفتار می شود، ضرورت دارد بیمار از مفهوم برداشتن حنجره و جزئیات مربوط به جراحی و توان بخشی گفتار آگاه شود. بنابراین توصیه می کنیم پیش از جراحی با بیمار و خانواده ی او مشاوره ای صورت بگیرد. آسیب شناس  گفتار و زبان باید تغییراتی را که در نتیجه ی برداشتن حنجره در سازوکار گفتار به وجود می آید، به بیمار نشان دهد و برای او توضیح دهد. اطلاعات نوشتاری تصاویر و فیلم های مربوط به انواع گزینه های برقراری ارتباط، بدون حنجره، باید در اختیار بیمار قرار بگیرد. این اطلاعات را می توان از اینترنت انجمن شنوایی، گفتار و زبان آمریکا یا از انجمن بین المللی افراد حنجره برداشته شده، که یک سازمان غیرانتفاعی حمایت داوطلبانه است به دست آورد. کتابچه ی خودیاری برای بیماری که حنجره اش را برداشته است را نیز می توان با بیمار مطالعه کرد. همچنین آسیب شناس گفتار و زبان باید انواع حنجره های مصنوعی را به بیمار نشان دهد و با او درباره ی پرسش ها و دولواپسی هایش صحبت کند.

طی سال ها شاهد بوده ایم و در متون نیز آمده است که بیماران حنجره برداشته شده، نوعی تصویر ذهنی همانند بیماران قطع عضوشده دارند. طبعا دلواپسی اصلی آن ها آینده ی وضعیت جسمی کنونی آن هاست. با این توضیح که جراحی و درمان های جانبی صورت گرفته پیشرفته ترین کارهایی است که برای بیمار انجام شده و سرطان های سرو گردن از جمله ی سرطان هایی است که بیش از بقیه قابل درمان است، دلواپسی های بیمار را برطرف می کنیم.

 

برگرفته از کتاب: صدا و درمان انواع اختلالات صدا 

نویسنده: دانیلر. بون- استفن ک. مک فارلین- شلی ل. ون برگ

ترجمه: جمشید پورقریب

 

شهریاری بازدید : 100 شنبه 30 بهمن 1395 زمان : 10:45 نظرات ()

برداشتن حنجره (لارنجکتومی)

 تغییرات کالبد شناختی و فیزیولوژیکی ناشی از برداشتن کامل حنجره، در متون به خوبی توصیف شده اند. در مجموع، در این عمل جراحی، غضروف های حلق تحتانی و حنجره را همراه استخوان هایوئید و تمام عضلات داخلی و خارجی حنجره و حلقه های فوقانی نای برمی دارند. بالاترین بخش نای را جلو می آورند و هم سطح با گردن کار می گذارند. یک سوراخ خارجی
(دهانه) ایجاد می کنند که حکم مجرای تنفسی جدید بیمار را پیدا می کند.

مشاوره ی پیش از عمل

از آنجا که برداشتن حنجره باعث تغییر در تنفس، بلع و گفتار می شود. ضرورت دارد بیمار از مفهموم برداشتن حنجره و جزییات مربوط به جراحی و توان بخشی گفتار آگاه شود. بنابراین توصیه می کنیم، پیش از جراحی با بیمار و خانواده ی او مشاوره ای صورت بگیرد.....

برگرفته از کتاب: صدا و درمان انواع اختلالات صدا 

نویسنده: دانیلر. بون- استفن ک. مک فارلین- شلی ل. ون برگ

ترجمه: جمشید پورقریب

شهریاری بازدید : 162 شنبه 23 بهمن 1395 زمان : 12:16 نظرات ()

روش های گفتار درمانی برای پس از مراحل درمانی پزشکی

تجربه ی بالینی ما برای درمان انواع گرفتگی های صدا، پس از جراحی و پرتودرمانی، نشان می دهد که با روش های درمانی زیر:

1-صداسازی در حین دم با تولید واکه­های /i/ (ای)، /o/ (اٌ) و /u/ (او)

2- بالا بردن و پایین آوردن ارتفاعصدا متناسب با توانایی صداسازی بیمار.

3- غژغژ حنجره، در صورتی که سفتی تار آواها چندان زیاد نباشد.

4- تحریک با صدای خیشومی روان.

5- چرخاندن سر به یک سو و اعمال فشار انگشت روی غضروف تیروئید.

6- ایجاد تغییراتی در بلندی صدا، معمولا بم کردن صدا.

7- بیرون آوردن زبان از دهان و تولید صدای /i/ (ای).

8- تبدیل غژغژ حنجره به صدای آهنگین.

 

برگرفته از کتاب: صدا و درمان انواع اختلالات صدا 

نویسنده: دانیلر. بون- استفن ک. مک فارلین- شلی ل. ون برگ

ترجمه: جمشید پورقریب

 


شهریاری بازدید : 147 سه شنبه 19 بهمن 1395 زمان : 10:30 نظرات ()

درمان اختلال صدا پس از درمان سرطان حنجره

 سرطان سر و گردن، برخی از اساسی ترین عملکردهای انسان، مثل برقراری ارتباط کلامی، غذا خوردن، و نفس کشیدن را به مخاطره می اندازد. تقریبا 1تا2 درصد تمام سرطان ها، و 20 درصد سرطان های سر و گردن را سرطان حنجره تشکیل می دهد. سرطان حنجره معمولا در یک موضع یا ترکیبی از 3 موضع به وجود می آید: بالای چاکنای، زیر چاکنای و داخل چاکنای. برای اطلاعات بیشتر، درباره ی موضع و مرحله ی سرطان به کتاب راهنمای مراحل سرطان مراجعه کنید.

هنگامی که سرطان حنجره را تشخیص دادیم، نخستین چیزی که باید به آن توجه کنیم این است که چگونه به بهترین شکل ممکن این بیماری را درمان کنیم و بیمار را زنده نگه داریم.

پس از انتخاب بهترین درمان، باید توجه خود را بهترین راه بازگرداندن صدای بیمار، پس از درمان سرطان معطوف کنیم.درمان سرطان حنجره عموما با پرتو درمانی، جراحی، شیمی درمانی، یا ترکیبی از این سه روش صورت می گیرد. گزینش روش یا روش های درمانی، به عهده ی پزشک ( متخصص تومورها یا گوش و حلق و بینی) است که به نوع، محل، و دامنه ی گسترش بیماری بستگی دارد. این مباحث را هال و مریکورت و کیت دارلی بررسی کرده اند. بیش از یک نوع سرطان وجود دارد، و همه ی آن ها به روش های درمانی یاد شده، یعنی پرتو درمانی، جراحی، و شیمی درمانی، واکنش نشان نمی دهند.

برگرفته از کتاب: صدا و درمان انواع اختلالات صدا 

نویسنده: دانیلر. بون- استفن ک. مک فارلین- شلی ل. ون برگ

ترجمه: جمشید پورقریب

 

شهریاری بازدید : 116 چهارشنبه 13 بهمن 1395 زمان : 12:42 نظرات ()

برقراری ارتباط با افراد دچار آسیب شنوایی

 همه ما چه به عنوان آسیب شناس گفتار و زبان و چه به عنوان یک فرد عادی از افراد جامعه بارها با افراد ناشنوا یا کم شنوا برخورد داشته ایم گاهاً افرادی را دیده‌ایم که برای برقرای ارتباط با این افراد اعمال و رفتاری را از خود نشان می‌دهند که گویی با یک فرد عقب مانده ذهنی روبرو هستند. در صورتی که فرد ناشنوا یا کم شنوا فقط در یکی از حواس پنجگانه مشکل دارد. سایر حواس او سالم است و ضمناً از لحاظ هوشی هم مثل سایر افراد جامعه است(می تواند از تیزهوش تا یک فرد ایزوله متغیر باشد) از این رو می توانیم هنگام برقراری ارتباط با این افراد از سایر حواس و به خصوص حس بینایی تا حد امکان استفاده کنیم. به این منظور راههای زیر برای یک ارتباط مفید با افراد ناشنوا یا کم شنوا پیشنهاد می‌شود:

فریاد نزنید! این مورد ممکن است بیشتر از سایر موارد وسوسه انگیز باشد. داد زدن فقط الگوهای حرکت لب شما را خراب می کند و ممکن است در افرادی که از سمعک استفاده می کنند باعث ایجاد درد شود این حالت همچنین ممکن است باعث ایجاد دستپلچگی شود و مکالمه را به صورتی غیرطبیعی و عجیب جلوه دهد.

همیشه روبروی فرد بایستید و به وضوح صحبت کنید. صدای شما باید کمی بلندتر بادش. (زمانی که با یک فرد سخت شنوا روبرو هستید) و ریتم گفتارتان باید نرمال باشد فقط سرعت گفتار باید کمی کمتر باشد.

حرکات سر و بدنتان را به حداقل کاهش دهید و به خاطر داشته باشید هرگاه سرتان را برگرداندید نباید صحبت کنید. چراکه خیلی مشکل است که فردی از پشت سر لب خوانی کند.

سعی کنید سر و صداهای اطراف را به حداقل برسانید. چراکه سمعکها همه صداها را تقویت می کنند.

وقتی می خواهید با یک فرد سخت شنوا صحبت کنید بهتر است فاصله شما و فرد بین 1 تا 2 متر باشد.

باید مطمئن باشید که نور صورت شما را کاملاً روشن می کند. هیچگاه پشت به نور پنجره یا سایر روشنائیها قرار نگیرید. (برای این که روی صورت شما سایه نیفتد)

در موقع صحبت کردن قلم را اطراف صورتتان حرکت ندهید و همچنین سیگار نکشید چراکه بسیار حواس پرت کن هستند.

توجه فرد را قبل از شروع گفتار به خود جلب کنید. مثلاً با صدا کردن اسمش یا ضربه ای که به آرامی روی شانه اش می زنید.

شهریاری بازدید : 137 یکشنبه 03 بهمن 1395 زمان : 10:35 نظرات ()

ناهنجاریهای مادرزادی حنجره چیست؟

 لارنگومالاشی: یعنی هم زمان با رشد، غضروف های حنجره سفت و محکم نمی شوند، در نتیجه، اپیگلوت بسیار شل و انعطاف پذیر می شود و در مجرای تنفسی فرو می افتد. علت 75 درصد تمام ناهنجاریهای مادرزادی حنجره، و شایع ترین علت خرخر، لارنگومالاشی است. لارنگومالاشی را متخصص گوش و حلق و بینی تشخیص می دهد و درمان می کند، زیرا شل بودن بافت ها ممکن است خطری جدی برای مجرای تنفسی باشد. طبق گزارش آندروس، معمولاً کودکان در سن 18 ماه گی لارنگومالاشی را پشت سر می گذارند. با این حال، پیگیری دائمی ضروری است. زیرا زمانی که نیاز کودک به اکسیژن افزایش پیدا می کند، ممکن است دچار مشکلات تنفسی شود.

تنگی زیر چاکنای: یعنی باریک شدن فضای زیر چاکنای. این ناهنجاری ممکن است مادرزادی یا اکتسابی باشد. تنگی مادرزادی براثر پارگی غضروف کریکوئید یا متوقف شدن رشد کونوس الاستی کوس(غشای قابل ارتجاع) درحین رشد جنین ایجاد می شود. (وین ریچ، 2002). تنگی اکتسابی ممکن است در پی لوله گذاری ازطریق دهان برای حفظ جان بیمار یا جراحی رخ دهد.

 

 

 

 

(برگرفته از کتاب صدا و درمان انواع اختلالات صدا، مترجم: دکتر جمشید پورقریب، انتشارات رشد)

شهریاری بازدید : 3432 سه شنبه 28 دي 1395 زمان : 10:38 نظرات ()

اتیسم: ارتباط تسهیل شده:

 ارتباط تسهیل شده روشی است که در فرد اتیستیکی که نقص زبانی دارد، توانایی ایجاد ارتباط در سطحی طبیعی یا نزدیک به طبیعی ایجاد می کند. این روش براساس این فرضیه است که اختلال حرکتی فرد مانع برقراری ارتباط در وی می شود و نداشتن مهارت های ارتباطی در این امر دخیل نیست. پایه گذار این روش یک فرد استرالیایی است که در سال 1970 برای کمک به یک فرد فلج مغزی آن را ابداع کرد. تسهیل ارتباط در این روش به این طریق است که فرد دست یا مچ یا بازو(عضوی که بتواند حرکت نماید) را روی تخته ای که دارای صفحه کلید است می گذارد. برروی این صفحه کلید، تصاویری وجود دارد و با کمک این تصاویر، بدون این که به گفتن کلمه یا عبارتی نیاز باشد، درخواست خود را نشان می دهد.

به نظر مبتکر این روش، با کمک این تکنیک، افراد اتیستیکی که ناتوانی تکلم دارند یا توان بیان ندارند، می توانند در سطحی بالاتر از گذشته ارتباط برقرار کنند. این روش در زمینه های مختلف ارتباطی در کودکان و بزرگسالان اتیستیک و از آن برای گرفتن تست هوش مورد استفاده قرار گرفت. در نتیجه فردی که در گذشته در رده عقب ماندگان ذهنی شدید قرار گرفته بود، با کمک این روش به خوبی به تست جواب داد و بهره هوشی طبیعی را نشان داد. همچنین با کمک این روش کودکان اتیستیک و عقب ماندگان ذهنی توانستند در کلاس های درسی شرکت نمایند و وظایف و تکالیف تحصیلی خود را در سطح خوبی انجام دهند.

 

(برگرفته از کتاب همراه با اُتیسم از تشخیص تا درمان، نوشته: هما ناصح، نشر دانژه)

شهریاری بازدید : 230 دوشنبه 29 آذر 1395 زمان : 11:46 نظرات ()

سندرم آلپرت چيست؟

سندرم آلپرت سندرمي توارثي است كه بيشتر در بين جنس مونث شايع است تا مذكر.

مشخصه هاي آن عبارتند از :

ـ بيماري كليوي

ـ افت شنوايي حسي ـ عصبي دو طرفه كه پيش رونده بوده و اغلب به سمت ناشنوايي سوق مي يابد.

ـ اختلال هاي زباني مربوط به افت شنوايي.

ـ اختلال هاي گفتاري مربوط به افت شنوايي.

سندرم آپرت

سندرمي توارثي است كه با نشانگان زير مشخص مي شود :

ـ كرانيوسينوستوزيس (جوش خوردگي ناكامل درزهاي جمجمه اي ) كه موجب كشيدگي شكل سر همراه با قطر كمتر از حد طبيعي جمجمه است . قسمت مياني صورت رشد نكرده است.

ـ بد شكلي هاي فكي ـ دنداني نوع III و نامرتبي در قرار گيري دندان ها

ـ استرابيسم (مشكل بينايي)

ـ سينداكتيلي (وجود پرده بين انگشتان)، سينوستوزيس (اتصال استخوان ها) در انگشتان دست و پا . معمولاً انگشت دوم و چهارم .

ـ افت شنوايي انتقالي

ـ شكاف كام

ـ تنفس از دهان

ـ سخت و مشكل بودن عمل خوردن

ـ كم خيشومي غير طبيعي صداهاي گفتاري و بيرون آمدگي زبان از دهان

ـ اختلال در توليد صداهاي گفتاري مربوط به ساختمان غير طبيعي اندام هاي توليدي گفتار و افت شنوايي.

ـ مشكلات زباني مربوط به عقب ماندگي ذهني و افت شنوايي

شهریاری بازدید : 675 چهارشنبه 03 آذر 1395 زمان : 11:0 نظرات ()

رژیم کتوژنیک چیست؟

 این رژیم یک روش درمانی برای کنترل تشنجات است که اساس ان تغییر متابولیسم پایه ی بدن در جهت استفاده از منبع انرژی بر پایه ی چربی به جای گلوکز می باشد. رژیم کتوژنیک روزه داری و گرسنگی طولانی مدت را شبیه سازی می کند. زمانی که یک فرد روزه دار تمام منبع ذخیره ای گلوکز خود را به مصرف می رساند پس از حدود 24 تا 36 ساعت بدن وی شروع به استفاده از منابع چربی ذخیره به عنوان منبع انرژی می کند. فردی که تحت این رژیم است قسمت عمده ی انرژی بدن خود را به جای استفاده از منبع بسیار رایج انرژی که کربوهیدرات ها می باشند از سوزاندن چربی موجود در رژیم به دست می آورد. اما برخلاف حالت روزه داری رژیم کتوژنیک این اجازه را میدهد که فرد متابولیسم بدن بر پایه ی چربی و در وضعیت نسبتا دهیدراته در طی مدت زمان طولانی حفظ کند.

در کودک تحت درمان با رژیم کتوژنیک اجزایی شامل مواد غذایی معمول و به دقت انتخاب شده جهت وعده های غذایی مورد استفاده قرار می گیرند....................

 

برگفته از کتاب: صرع در کودکان

مولفین: مریم توفیقی محمدی فریبا پاشنامه جواد حسینی رضا کشوری

شهریاری بازدید : 124 شنبه 22 آبان 1395 زمان : 12:52 نظرات ()

کودک و صرع در مدرسه

 

-         در مورد صرع کودکان، مدیر، معاونین، مشاورین، اموزگار دانش اموز، مربی بهداشت مدرسه و افرادی که به طور کلی با وی کار می کنند، باید اطلاع داشته باشند.

-         عدم اطلاع مسئولین مدرسه در مورد صرع دانش اموز، ممکن است خطر ساز باشد.

-         اطلاعات درست و عملی اولیای مدرسه راجع به اختلال صرع، در عکس العمل انان در زمان حمله، چه در جهت درمان و کمک های اولیه در جهت تشخیص به موقع و جلوگیری از عوارض بعدی، می تواند کمک موثری باشد.

-         وقتی کودک مصروع شما عصبانی می شود هیچ گاه تسلیم نشوید و همان مقرراتی را اعمال کنید که با سایر کودکان انجام می دهید.

-         در مواردی که صرع کودک کنترل شده است، می تواند همراه با سایر همکلاسی ها در ورزش های جمعی شرکت کند.

-         اغلب کودکان مصروع، شکل رفتاری خاصی ندارند و به مقررات مناسب کلاس که برای سایر شاگردان اعمال می شود. پاسخ مناسب می دهند. اما اگر اختلال رفتاری وجود داشته باشد به دلایل ذیل می باشد: نوع خاص صرع اضطراب کودک ( اعتماد به نفس پایین)، رفتار نامناسب و نااگاهانه ی اولیای مدرسه و هم کلاسی ها، داروهای مصرفی، حمایت های بیش از حد والدین.

-         گاه بچه های مصروع از صرع خود به عنوان یک بهانه برای رفع تکلیف و در رفتن از زیر درس خواندن، سوء استفاده می کنند. پس باید از این نظر مراقب بود که کودک مصروع با کودکان دیگر هیچ فرقی نداشته باشد.

-         در مواردی که حمله صرع، هنگام امتحان رخ می دهد قطعا مربیان محترم این مورد را در محاسبه ی نمره، باید در نظر بگیرند.


برگفته از کتاب: صرع در کودکان

مولفین: مریم توفیقی محمدی فریبا پاشنامه جواد حسینی رضا کشوری

 

شهریاری بازدید : 87 سه شنبه 18 آبان 1395 زمان : 18:14 نظرات ()

الکتروپالاتوگرافی برای اموزش تلفظ

 در اواسط دهه ی 1980 ازمایشگاههایی در انگلستان، امریکا و ژاپن شروع به مطالعه در زمینه کاربرد الکتروپالاتو به عنوان یک روش مطالعه تماس های نادرست اندامهای تلفظی در بیماران مبتلا به اختلالات گفتاری کردند که بیماران دچار شکاف کام را نیز در بر می گرفت نه بر تشدید پرخیشومی یا خروج خیشومی هوا. در این روش برای هر فرد، یک صفحه ی کامی آکریلیک سفارشی، قالب زده و ساخته می شود که در آن الکترودها کاشته شده اند. الکترودها به شیوه ای منظم آرایش داده می شوند تا تماس های زبان با مناطق قدامی، طرفی، مرکزی، و خلفی کام را احساس کنند. الکترودها به یک رایانه با صفحه ی نمایش متصل می شوند که تماس های اندامهای تلفظی را به محقق و گوینده نشان می دهد.

گیبون و همکارانش روشی برای دسترسی بهتر بیمار و درمانگر به چنین درمانی ابداع کردند که شامل تشکیل یک مجموعه استاندارد از صفحه های کامی به جای ابزارهای سفارشی برای هر بیمار است.

 سپس آنها یک مطالعه بین چندین سازمان در مورد کاربرد الکتروپالاتو گرافی برای جایگزین کردن جایگاههای صحیح به جای تماس های نادرست اندامهای تلفظی را پایه ریزی کردند. با در دسترس بودن صفحه های غیر سفارشی هزینه درمان کاهش یافته بود و داده ها را می شد در سراسر محیط های درمانی جمع اوری کرد. در گویندگان مبتلا به کاربرد عادتی جایگاههای جبرانی و همچنین مشهورترین آنها بیماران مبتلا به انواع شکاف کام، مزایای احتمالی این درمان بسیار هیجان آور است. گیبون همچنان یک پروژه بین المللی برای به حداعلی رساندن قابلیت استفاده از الکتروپالاتوگرافی در مراکز درمانی و همچنین جمع آوری داده ها در مورد میزان کارایی ان را رهبری می کند.

 

برگرفته از کتاب: راهنمای درمانگران در درمان گفتار شکاف کام

نویسنده: پیترسون- فالزون، تراست - کاردامون کارنل ، هاردین - جونز

ترجمه: مهزاد محسنی

شهریاری بازدید : 112 پنجشنبه 06 آبان 1395 زمان : 11:24 نظرات ()

اشنایی با علت های احتمالی نارسایی نرمکامی – حلقی با شکاف کام و بدون شکاف

 گرچه شکاف کام شناخته شده ترین علت نارسایی نرمکامی حلقی به شمار می رود اما این اختلال علل فراوان دیگری هم دارد. برای تشخیص دقیق و همچنین درمان موثر مهم است که علت های ساختاری، عصب شناختی، و علتهای با زمینه یادگیری نادرست گفتار از یکدیگر تمایز داده اند. نوعی دسته بندی علت شناسیهای نارسایی نرمکامی حلقی همراه با شکاف کام منشا تمام علتها ساختاری است. که به واسطه برخی از انواع عدم کفایت بافتی ایجاد شده اند. توجه داشته باشید که این گروه شامل شکافهای جراحی نشده و نارساییهای پایدار بعد از ترمیم به شیوه ی جراحی است.

نارسایی نرمکامی حلقی بدون شکاف کام علتهای متفاوتی دارد که می توان انها را به سه دسته زیر مجموعه مجزا دسته بندی کرد:

1-علت کفایت نرمکامی حلقی که علت ان برخی از انواع عدم کفایت بافتی به استثنا علل ایجاد کننده شکاف کام است.....

 

برگرفته از کتاب: راهنمای درمانگران در درمان گفتار شکاف کام

نویسنده: پیترسون- فالزون، تراست - کاردامون کارنل ، هاردین - جونز

ترجمه: مهزاد محسنی

شهریاری بازدید : 104 سه شنبه 04 آبان 1395 زمان : 13:28 نظرات ()

گرفتگی صدا در بیماران دچار شکاف کام

عموم دست اندرکاران تصدیق می کنند که در کودکان مبتلا به شکاف کام به دلیل پرکاری حنجره خطر ابتلا به ندول چینهای صوتی زیاد است. انها بر این باورند که رشد این ندول ها ناشی از بد استفاده کردن از چینهای صوتی است که به عنوان یک سازو کار جبرانی برای مشکلات دریچه ای دستگاه گفتار صورت می گیرد. در کودکانی که با ترکیبی از مشکلات شکاف کام و گرفتگی صدا مراجعه می کنند احتمالا ندول چینهای صوتی و عدم کفایت نرمکامی حلقی زمینه ساز ان وجود دارد. (عدم کفایت نرمکامی حلقی مسبب ندول چینهای صوتی است). در چنین بیمارانی هر گونه درمان گفتاری باید به تعویق بیفتد تا عملکرد نرمکامی حلقی و حنجره ای به طور جامع و کامل مورد مطالعه قرار گیرد. بهترن کار ارجاع انها به یک تیم تخصصی است.

 

 

 

 

برگرفته از کتاب: راهنمای درمانگران در درمان گفتار شکاف کام

نویسنده: پیترسون- فالزون، تراست - کاردامون کارنل ، هاردین - جونز

ترجمه: مهزاد محسنی

 

شهریاری بازدید : 90 یکشنبه 02 آبان 1395 زمان : 9:58 نظرات ()

رشد اولیه صوت در کودکان دچار شکاف

 در بیست سال گذشته مطالعات در زمینه ارزیابی صداسازیهای اولیه در کودکان مبتلا به شکاف کام ترمیم نشده سبب گردیده که ما دید وسیع تر و روشن تری نسبت به صدمه ای که شکاف کام بر رشد اولیه صوت وارد می اورد به دست اوریم. اکنون ما می دانیم که می توان تفاوت های رشد اولیه صوت در کودکان دچار شکاف کام ترمیم نشده و کودکان طبیعی را در 6 ماهگی تشخیص داد. پیش از این سن صداسازی های اولیه در اکثر کودکان در حلق و چاکنای تولید می شوند. در حدود 6ماهگی کودکان دارای رشد طبیعی جایگاه تمرکز تولید خود را تغییر می دهند و تولید همخوانهای قدامی تر لبی و لثوی را اغاز می کنند. این تغییر قابل ملاحظه تولید در کودکان طبیعی از حلقی به لثوی در کودکان مبتلا به انواع شکاف کام دیده نمی شود.

مطالعات بالینی اخیر نشان داده اند که کودکان مبتلا به شکاف کام علاوه بر ان که تعداد همخوانهایی که تولید می کنند کمتر است در مقایسه با کودکان طبیعی تنوع همخوانی کمتری نیز دارند و هم چنین از ساختارهای استفاده می کنند که تعداد هجای کمتری داشته باشند. به عبارتی کمتر پیش می اید که از تولیدهای چند هجایی استفاده کنند. کودکان مبتلا به شکاف کام در مقایسه با همسالان بدون شکاف خود، در زمان آغاز قان و قون اهنگین تاخیر نشان می دهند و تمایل به پرهیز از تولید همخوانهای لثوی و کامی دارند. به طور مشخص نخستین همخوانهای این کودکان شامل انهایی است که نیازمند فشار هوای داخل دهانی بالا نیستند، که عبارت اند از همخوانهای خیشومی، غلتان، و چاکنایی ( شامل /h/ و انسدادی چاکنایی //. کاملا مشخص است که در این کودکان همخوانهای کامی و لثوی تا بعد از ترمیم کام شنیده نمی شوند. ممکن است والدین کودک مبتلا به شکاف ترمیم نشده گزارش کنند تنها همخوانی که در قان و قون کودکشان می شنوند، /m/ است. سایر همخوانهایی که اغلب مشاهده می شوند شامل / , w  , j/ است....

برگرفته از کتاب: راهنمای درمانگران در درمان گفتار شکاف کام

نویسنده: پیترسون- فالزون، تراست - کاردامون کارنل ، هاردین - جونز

ترجمه: مهزاد محسنی

 

شهریاری بازدید : 99 سه شنبه 27 مهر 1395 زمان : 13:27 نظرات ()

تاثیر شکاف کام بر رشد اولیه صوت

 محدودیت های اناتومیک

کودکان مبتلا به شکاف لب و کام، مشکلات بارز و محسوسی در رشد اولیه صوت دارند. اگرچه در اکثر موارد، جراحی ترمیمی شکاف لب در حدود 3 ماهگی انجام می شود، ولی ترمیم شکاف کام معمولا تا پیش از نیمه دوم اولین سال زندگی کودک صورت نمی گیرد و گاهی تا نیمه اول دومین سال زندگی کودک نیز به تعویق می افتد. این بدان معنی است که حداقل در کل دوره ی پیش زبانی، کودک مجبور است تمرینات صوتی اش را در حالی انجام دهد که جداسازی طبیعی بین حفرات دهان و بینی، به وسیله نرمکام و سختکام صورت نگرفته، و همچنین در مورد بسیاری از بیماران، در بخش قدامی سختکام نیز تماسهای طبیعی بین اندامهای تلفظی وجود ندارد. این محدودیتهای اناتومیک می توانند به روشهای مختلفی بر صداسازیهای کودک تاثیر بگذارند:

 


برگرفته از کتاب: راهنمای درمانگران در درمان گفتار شکاف کام

نویسنده: پیترسون- فالزون، تراست - کاردامون کارنل ، هاردین - جونز

ترجمه: مهزاد محسنی

 

شهریاری بازدید : 66 شنبه 24 مهر 1395 زمان : 11:12 نظرات ()

تاثیر منفی نارسایی نرمکامی – حلقی بر اواسازی

 در متون منتشرشده در مورد گفتار شکاف کام توضیح داده شده که ((در افراد مبتلا به انواع شکاف کام، نسبت به افراد بدون انواع شکاف، اختلالات اواسازی به میزان قابل توجهی متداول تر و رایج تر است))

مهم است که بر تمایزگذاری بین مشکلات صوت و مشکلات تشدید تاکید کنیم. مشکلات صوت محدود به مشکلاتی در سطح حنجره (چینهای صوتی، چاکنای) می شوند، در حالی که مشکلات تشدید، حفرات و ساختارهای فوق حنجره ای (حلقی، دهانی ، بینی) را در برمی گیرند. هر دوی این مشکلات باعث ناهنجاریهایی در تولید گفتار می شوند. تشدید پرخیشومی یک مشکل صوت نیست. هر چند که همه محققان و درمانگران در مورد این تمایزگذاری اتفاق نظر ندارند، ولی به لحاظ فنی این تمایزگذاری بهلحاظ بالینی نیز تفاوت مهمی به شمار می آید، زیرا روند تشخیص و درمان مشکلات صوت و مشکلات تشدید به وضوح متفاوت است. انواعی از اختلالات صوت که بیشتر از سایر موارد با شکاف کام همراه هستند عبارتند از گرفتگی صدا، و چیزی با عنوان (( سندرم نرمی صوت)) که یک مشکل در شدت صوت است........


برگرفته از کتاب: راهنمای درمانگران در درمان گفتار شکاف کام

نویسنده: پیترسون- فالزون، تراست - کاردامون کارنل ، هاردین - جونز

ترجمه: مهزاد محسنی

 

شهریاری بازدید : 76 دوشنبه 19 مهر 1395 زمان : 11:39 نظرات ()

تاثیر نارسایی نرمکامی- حلقی بر تلفظ

 در تمام افراد مبتلا به شکاف کام، رشد تلفظ گفتار دستخوش اختلال نمی شود. در بسیاری از این بیماران، اولین جراحی ترمیمی کام، ساز و کار مناسبی را برای انسداد دریچه ی نرمکامی حلقی فراهم می اورد که خطر یادگیری نادرست گفتار در مراحل اولیه را به حداقل می رساند.اطلاعات موجود نشان می دهد که در تقریبا 25درصد از کودکان پیش دبستانی مبتلا به شکاف کام که مراقبت تیمی دریافت کرده اند، می توان تلفظ طبیعی را انتظار داشت و البت((در تعداد قابل توجهی از این افراد مشکلات تلفظ تا دوران نوجوانی ادامه پیدا خواهد کرد )) (پیترسون فازون و همکاران، 2001، ص 164).

اسیب شناسان گفتار زبان و سایر متخصصانی که مراقبت و درمان کودکان مبتلا به شکاف کام را به عهده دارند، تصدیق می کنند که نارسایی نرمکامی حلقی بر جنبه ادراکی تلفظ تاثیر منفی دارد.

از دید کلی یا طحی نگر، این تاثیر منفی شامل سه اختلال شناخته شده ی (( خروج خیشومی))، ((ضعیف شدن همخوانهای پر فشار)) و (( تلفظ های (نادرست) جبرانی)) است. این دسته بندی اجمالی اختلالات گفتار با وجود صحیح بودن به لحاظ بالینی، در درمان گفتاری نارسایی نرمکامی حلقی کاربرد اندکی دارد. ارزیابی و برنامه ریزی برای درمان گفتار و کسب گفتار کارامد، نیازمند شناخت عمیق تلفظ های نادرست در گفتار شکاف کام است. توصیف این تلفظ های نادرست موضوع مورد بحث در ادامه این فصل است.

 

 

 

برگرفته از کتاب: راهنمای درمانگران در درمان گفتار شکاف کام

نویسنده: پیترسون- فالزون، تراست - کاردامون کارنل ، هاردین - جونز

ترجمه: مهزاد محسنی

شهریاری بازدید : 97 شنبه 17 مهر 1395 زمان : 11:38 نظرات ()

ارائه سخنرانی 3

 استفاده از تن گفتار

انسان ها در هر لحظه از زمان بیداری ؛ در ارتباط با احساسات و تصمیمات خود علائم غیر کلامی ارسال می کنند. برای انتقال بهتر پیام ؛ می توان از تن گفتار استفاده کرد ؛ در همه حال حالتی پذیرا و دوستانه به خود بگیرید . دست به سینه ایستادن حرکت مطلوبی نیست . به طور کلی نحوه ایستادن شما باید طوری باشد که بین شما و مخاطبان مانعی ایجاد نکند. برای تاکید از حرکت دست استفاده کنید . در عین حال برای جلوگیری از به هم خوردن تمرکز مخاطبان ؛ دست ها را زیاد حرکت ندهید . اگر آرامش داشته باشید ؛ تن گفتار شما به طور طبیعی پیام را تقویت خواهد کرد . حرکات مناسب می تواند به شما در پنهان کردن حالات اضطراب کمک کند .

استفاده از تماس چشمی

تماس چشمی ابزاری بسیار قوی ای است که بین افراد رابطه دوستی و صمیمیت ایجاد می کند .........


برگرفته از کتاب : فنون سخنرانی

نویسنده : تیم هیندل

مترجم : شفیع الهی

 

شهریاری بازدید : 95 دوشنبه 12 مهر 1395 زمان : 9:34 نظرات ()

ارائه سخنرانی 2

 ابداع آداب سخنرانی

اگر چند دقیقه قبل از شروع سخنرانی یک سری آداب سخنرانی را که خاص خودتان است انجام دهید ؛ کمک بزرگی به خود کرده اید ؛ این آداب را باید بعد از مراحل آماده سازی که در صفحات قبل توضیح داده شد ؛ انجام داد . برای انجام این آداب باید چند دقیقه وقت صرف کنید و کارهایی شامل تمرکز کردن ؛ ورزش عضلات صورت و انجام چند تمرین تنفسی را انجام دهید . این کارهاباعث می شود افکاری که شما را مضطرب می کنند را از ذهن خارج کنید . قبل از پرداختن به یک کار اضطراب آور انجام دادن یک سری کارهای عادی در انسان ایجاد آرامش می کند . به عنوان مثال کسانی که از پرواز می ترسند قبل از بلند شدن هواپیما کارهای مشابهی می دهند تا بر ترس خود غلبه کنند .

 اطمینان دادن به خود

قبل از شروع سخنرانی برای این که به خود اطمینان بدهید ؛ آداب آرامش بخش مخصوص خود را انجام دهید........


برگرفته از کتاب : فنون سخنرانی

نویسنده : تیم هیندل

مترجم : شفیع الهی

شهریاری بازدید : 92 پنجشنبه 08 مهر 1395 زمان : 10:25 نظرات ()

ارائه سخنرانی 1

 برای ارائه یک سخنرانی خوب سعی کنید که خودتان باشید و رفتاری عادی و طبیعی داشته باشید هرنوع رفتار دیگری غیر از رفتار واقعی خودتان مصنوعی به نظر می رسد مگر این که هنرپیشه ماهری باشید .

کنترل اعصا ب

اغلب سخنرانان که تجربه زیادی در سخنرانی دارند . قبل از شروع سخنرانی دچار اضطرابمی شوند . مسلما اگر عصبی و مضطرب باشید ؛ عادی و طبیعی رفتار نخواهید کرد بنابر این برای این که سخنرانی اثر بخشی داشته باشید . باید به هر طریقی که شده اعصاب خود را کنترل کنید .

شناخت حالت های عصبی

برای این که اعصاب را به خوبی کنترل کنید؛ باید بتوانید علائم و حالت های عصبی که معمولا به آن مبتلا می شوید را پیش بینی و شناسایی کنید .

حالت های عصبی علائم زیادی دارند....


برگرفته از کتاب : فنون سخنرانی

نویسنده : تیم هیندل

مترجم : شفیع الهی

شهریاری بازدید : 106 دوشنبه 05 مهر 1395 زمان : 12:36 نظرات ()

گفتار هدایت گر کودک

گفتار هدایت گر کودک که همان گفتار مادرانه  یا والدینی است  الگوی مشخصی از گفتار است که انسانها هنگام صحبت با کودکان بسیار خردسال که در حال فراگیری زبان هستند استفاده می کنند.گویی این شیوه ی غریزی ما انسانها برای آموزش گفتار وزبان به کودکان است.وقسمتی از روند فراگیری زبان است که به طور معمول  چنین ویژگی هایی دارد:

آهنگین  باطیف گسترده ی زیر و بمی، سرعت آهسته تر از معمول,   مجموعه واژگانی مختصربا استفاده ی مکرر از اسامی اشیا, گفته های کوتاه بانحو ساده,صحت تولید مبالغه آمیز,و درضمن صورت در مقابل دید کودک قرار می گیرد .موضوعات مربوط به این جا وحالا هستند  استفاده از ایما واشاره وحالات چهره افزایش می یابدودربین گفته ها مکث طولانی تر وبیشتری وجود دارد که به کودک فرصت پاسخ را می دهد.

شهریاری بازدید : 203 سه شنبه 23 شهريور 1395 زمان : 12:51 نظرات ()

درمان آبریزش دهان

 اغلب مواقع آبریزش بیش از حد دهان یک مساله مزمن و دشوار در گفتار فلجی کودکان است . از آسیب شناس گفتار و زبان انتظار می رود که درمان این مشکل را به عهده بگیرد یا برای درمان این مشکل توسط دیگر متخصصان برای بیمار توصیه هایی داشته باشد درمان آبریزش دهانی نیز یک زمینه ی بحث انگیز است زیرا پس از سالها درمان کودکان آسیب دیده عصب شناختی هنوز هیچ تنوع درمانی مشهودی برای این اختلال موجود نیست .

 آبریزش دهان برای کودک ناراحت کننده و شرم آور است و از لحاظ اجتماعی آبروی او را به مخاطره می اندازد . در آبریزش مزمن معمولا کودک باید از پیش بند مخصوص نوزادان استفاده کند یا دائما لباسهای مرطوبش را عوض کند. این مساله استفاده از کتب ؛ اسباب بازیها و دیگر  مواد موجود در مدرسه ؛ خانه یا جلسه های درمان را دشوار می کند.و اغلب مواقع در استفاده از وسایل ارتباطی بیشتر و متنوع تاثیر بدی دارد ....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برگرفته از کتاب نا توانی حرکتی گفتار در کودکان

مترجمان : سیما شیرازی ؛ فریبا یادگاری ؛ اکبر دارویی ؛ مرتضی فرازی

شهریاری بازدید : 118 چهارشنبه 03 شهريور 1395 زمان : 10:47 نظرات ()

مشکلات تلفظی در کودکان و بزرگسالان

تولید چیست؟

((تولید)) فرآیندی است که به منظور ادا کردن صداها، هجاها و کلمات رخ می دهد. در طی این فرآیند حرکت زبان، آرواره ها، دندانها، لبها و کام در جریان مسیر هوای حنجره، تغییراتی ایجاد می کند که منجر به ادای صداها و کلمات می شود.

اختلال در تولید جیست؟

وقتی فردی بعضی صداها، هجاها و کلمات را نادرست تولید می کند به صورتی که شنونده گفتار اورا نمی فهمد و یا دقت بیشتری لازم است، گفتار او درک شود. در این حالت فرد دچار اختلال تولیدی است.

بعضی از اشتباهات تولیدی چه هستند؟

در زمینه اختلالات تولیدی دسته بندی سه گانه ای وجود دارد.

۱- حذف      ۲- جانشینی       ۳- خرابگویی

مثالی برای حذف مثل گربه      اربه

مثالی برای جانشینی گربه     دربه

هنگامی که صدایی نادرست تولید می شود، مثلاً صدای /س/ بصورت نوک زبانی ادا شود، مشکل خراب گویی است.

علت مشکلات تولیدی چیست؟

مشکلات تولیدی ممکن است در اثر معلولیت های جسمانی مانند فلج مغزی، شکاف یا کام یا کم شنوایی باشد و یا ممکن است براثر مکشلاتی مانند نقایص دهانی رخ دهد (مثل مشکلات دندانی )البته اکثر مشکلات تولیدی ممکن است مشکلی دریادگیری صداهای گفتاری باشد.

آیالهجه یک مشکل گفتاری است؟

ممکن است برای بعضی افراد لهجه مشکل گفتاری محسوب شود.ما همه دارای لهجه های مختلف هستیم ،ا صفهانی، تبریزی،مشهدی،تهرانی و ....لهجه فقط زمانی مشکل محسوب می شود که با اهداف فرد در زندگی اجتماعی تداخل داشته باشد.

آیا عفونت گوش در دوران کودکی اثری بر تاٌخیر دریادگیری صداهای گفتاری دارد؟

کودکان باشنیدن گفتار اطرافیانشان ،گفتاررامی آموزند.این روند یادگیری خیلی زود شروع می شود. اگر کودکان به طور مکرر دچار عفونتهای گوش شوند(در طی دوران رشد گفتار)ممکن است نتوانندصداهای گفتاری رابیاموزند.

آیامشکل تولیدی کودک خود به خود رفع میشود؟

با گذشت زمان ورشد کودک تمام الگو های گفتای کودک  قابل درک تر می شود.اما بعضی از کودکان برای یادگیری وتصحیح صداهای گفتاری نیاز به برنامه دارند.ارزیابی دقیق  الگوی گفتاری کودک ،میزان شناخت آتی او را تعیین میکند.به این صورت که درمانگر  الگوی گفتاری کودک شما را ارزیابی وتجزیه وتحلیل می کندو براساس نتایج مشخص می کند که آیا فرزند شما نیاز به درمان مستقیم، مشاوره و ...دارد یا خیر؟

آیا کودکان تمام صداها را به طور همزمان می آموزند؟

صداها به طور متوالی و منظم یاد گرفته می شوند. بعضی صداها مانند /پ/م/ب/ زودتر یاد گرفته می شوند (تا دو سالگی)، بغضی صداها مانند /ر/ل/ دیرتر یاد گرفته می شوند.

در چه سنی تمام صداها به طور صحیح ادا می شوند؟

کودکان باید تا سن ۸سالگی تمام صداها را بیاموزند. البته اکثر کودکان تا قبل از دبستان، کلیه صداها را می آموزند.

چگونه می توان به کودک کمک کرد تا صداها را درست تلفظ کند؟

*** با ارائه گفتار صحیح و مثالهای مناسب.

گفتار کودک را قطع نکنید. دائماً‌ گفتارش را تصحیح نکنید. اجازه ندهید کسی او را مسخره کند. در عین حال برایش الگوی مناسبی از گفتار صحیح باشید. کلمه ای را که اشتباه تولید می کند با تأکید به طور صحیح تکرار کنید. مثلاً اگر می گوید (( این یک دربه بزرگ است. بگویی، بله این یک گربه بزرگ است. یک گربه سفید، دوست داری گربه ناز کنی؟))

آیا به فرد بزرگسالی که دچار مشکلات گفتاری (از نوع تلفظی) است می توان کمک کرد؟

اکثر مشکلات گفتاری بدون توجه به سن افراد قابل درمان است. البته هرچقدر که از مدت زمان ظهور مشکل بگذرد، تغییر دادن و درمان آن مشکل تر می شود. بعضی مشکلات گفتاری، در اثر اختلال در تکانه های عصبی در ماهیچه های اندام گفتاری رخ می دهد، ( دیزآرتری)، که بصورت شلی عضلانی در ماهیچه های صورت، لبها و زبان قابل مشاهده است. درمان این اختلالات مشکل تر از درمان اختلالات عملکردی (بدون هیچ مشکل عضوی) است و مدت زمان بیشتری نیاز دارد. مسایل دیگری که ممکن است پیشرفت درمان را تحت تأثیر قرار دهند، مشکلاتی از قبیل اختلالات شنوایی، مشکلات ساختار دهانی مانند دندانها، میزان توجه به مشکل، هوش و همکاری والدین می باشد.

چه کسی می تواند به شما کمک کند؟

اگر در مورد گفتار خود یا کودکتان دچار نگرانی شدید،با یک آسیب شناس گفتار درمان تماس بگیرید. وی رد زمینه ارزیابی و درمان اختلال تولیدی تخصص دارد.

((گفتار درمان کودک شما را ارزیابی می کند و تشخیص می دهد که آیا به درمان نیاز است یا خیر؟))

همچنین در زمینه پیشگیری و درمان اختلالات گفتاری به شما مشاوره می دهد، (( به یاد داشته باشید که اقدام هر چه زودتر، بخصوص در مورد مشکلات شدید گفتاری، بسیار اهمیت دارد.))

آیا درمان اختلالات گفتاری مهم است؟

اختلال گفتاری می تواند تأثیر مهمی بر موقعیت اجتماعی، عاطفی، تحصیلی و حتی شغلی داشته باشد. گفتار بخش مهمی در زندگی ماست و نوع صحبت کردن، با کیفیت زندگی رابطه مستقیم دارد.

شهریاری بازدید : 996 سه شنبه 26 مرداد 1395 زمان : 11:16 نظرات ()

سندرم گلدن هار چيست؟

به اين سندرم هم چنين اصطلاحات ريز نقشي در قسمت مياني صورت ، سندرم فاسيوـ آرتيكولو ـ ورتبرال ، رشد نايافتگي اكولار ـ آرتيكولو ـ ورتبرال و سندرم اولين و دومين انحناي برونش اطلاق مي شود. مشخصه ها عبارتند از :

ـ عدم رشد استخوان فك تحتاني كه موجب ناقرينگي صورت مي شود. (معمولاً يك طرفه است ولي امكان دو طرفه بودن نيز وجود دارد)

ـ فلجي صورت ميكروتيا (رشد نايافتگي گوش ها)، انسداد انتهاي مجاري بدن و ريز نقشي يا كوچكي قسمت مياني صورت (تعدادي يا همه اعضا سر كوچك هستند )

ـ شكاف كام ، ناقرينگي نرمكام ، بي حسي نرمكان، يا بد شكلي ديگر اعضا دهان

ـ نارسايي قلبي مادرزادي و بيماري كليوي

ـ اختلال در توليد و تشديد صداهاي گفتاري مربوط به ناهنجاري هاي ساختمان دهان

ـ افت شنوايي كه معمولاً انتقالي و گاه از نوع حسي ـ عصبي است.

ـ اختلال هاي زبان در برخي افراد مبتلا

ـ عقب ماندگي ذهني جزو مشخصه ها نيست

ـ ريز نقشي يا كوچكي قسمت مياني صورت

ـ به سندرم گلدن هار مراجعه كنيد.

برگرفته از کتاب راهنمای ارزیابی اختلالات گفتار و زبان نوشته کنت جی و جولی جی مترجمین لیدا سلطانی و سوسن غفاری

شهریاری بازدید : 1165 دوشنبه 11 مرداد 1395 زمان : 12:6 نظرات ()

نشانگان زود رس کودکان در معرض اختلالات زبانی

برخی از نشانگان زودرس تشخیص کودکان درمعرض اختلالات زبانی

١-نارس بودن جدی همراه با وزن تولد بسیار کم

2-استفاده ی نادرست مادر از دارو

3-وجود سندرم های ژنتیکی مختلف

4-هرگونه آسیب هنگام تولد که باعث جراحت مغزی گردد

5-نقایص حسی به خصوص آسیب شنوایی

6-ناتوانی های جسمی و بیماریهای مکررکه باعث بستری شدن طولانی در بیمارستان گردد.

7-فقدان تماس چشمی

8-فقدان خنده

٩-کمبود استفاده از ایما .اشارات

10-فقدان توجه

11-فقدان فعالیت های مربوط به بازی

12-تأخیر در قان وقون

13-مشکلات واج شناختی زود هنگام

 

 

برگرفته از کتاب راهنمایی ارزیابی اختلالات گفتار وزبان

 

شهریاری بازدید : 206 سه شنبه 08 تير 1395 زمان : 17:55 نظرات ()

تغییرات صدا در دوران بلوغ چیست؟

حدوداً در نه سالگی، بیش از آغاز بلوغ، حنجره دخترها و پسرها از نظر کالبدشناختی تقریباً به یک اندازه است و تقریباً صدایی با یک ارتفاع تولید می کنند(265 هرتز) تغییرات رشد دوران بلوغ، در دخترها، حدودا از نه سالگی آغاز می شود. و برای دوره ای چهار، پنج ساله، این تغییرات به تدریج رخ می دهد. بلوغ در پسرها، از حدود 11، 12 سالگی آغاز می شود. و برای دوره ای چهار، پنج ساله، تغییرات شگرفی در رشد حنجره آنها به وجود می آید. با این همه، رشد جالب توجه حنجره و تغییرات چشمگیر در بسامد پایه تارآواها در آخرین سال بلوغ اتفاق می افتد:‌«میانگین زمان، از آغاز تا پایان تغییر صدای نوجوانی، سه الی شش ماه، و حداکثر یک سال است» (آرونسون، 1990 ص 45) در سن 17 سالگی، نوجوانان هر دو جنس، معمولاً به رشد کامل بلوغ، سطح ارتافع صدای آقایان و خانم ها به شکل درخور توجهی افت پیدا می کند(صدای آقایان دست کم یک اکتاو کامل، و صدای خانم ها تقریباً نیم اکتاو، افت پیدا می کند). رشد حنجره و مجرای تنفسی، ناگهان اتفاق نمی افتد. اگرچه این تغییرات تدریجی اند، درطول یک دوره چهارساله، رشد محسوس حجره(به ویژه در پسرها) در شش ماه پایانی دوره تغییر اتفاق می افتد. در حین این دوره رشد سریع حنجره، پسرها ممکن است به طور موقتی به گرفتگی صدا و گاهی شکست ارتفاع صدا دچار شوند، که متخصص بالینی یا پدر و مادر نباید نگران باشند. از آنجا که تغییر حجم تارآواها در سن بلوغ، هر تلاش جدی برای آوازخواندن یا سایر استفاده های هنری از تارهای صوتی را با مشکل مواجه می کند، دوره راهنمایی غالباً زمان مناسبی برای موسیقی کر نیست. پسری که در ماه سپتامبر(ماه نهم سال میلادی) سوپرانو اجرا می کند، ممکن است تا ماه ژوئن سال بعد، در گروه همسرایان، صدایی کاملاً باریتون(صدای متوسط مردانه، صدایی میان تنور و باس) داشته باشد. مادامی که در رشد حنجره و مجرای تنفسی بچه ها ثباتی ایجاد نشده باشد، به دلیل تغییر سریع سازوکار حنجره آنها، انتظار آوازخواندن از آنان کاملاً نادرست است. هرچند مرسوم شده است که خوانندگان جوان آوازهای پیچیده تری اجرا کنند، این حقیقت به قوت خود باقی است که جوانان، به ویژه، درحین خواندن، دچار خستگی صدا می شوند، و بسیاری از آنان روش آواز خواندن درست را آموزش ندیده اند و از محدودیت های فیزیکی صدایشان آگاهی ندارند(جامی سان، 1996). به دلیل تغییرات سریع حنجره، جوانان باید از تلاش برای تولید ارتفاع مناسب یا سطوح زیر و بمی مدال، پرهیز کنند.

 

 

(برگرفته از کتاب صدا و درمان انواع اختلالات صدا، مترجم: دکتر جمشید پورقریب، انتشارات رشد)

شهریاری بازدید : 2210 چهارشنبه 02 تير 1395 زمان : 11:13 نظرات ()

چسبندگی تارهای صوتی

 چسبندگی حنجره ، در فضای بین تارها ی صوتی ایجاد می شود ، و از ارتعاش طبیعی تار آواها جلوگیری می کند ، که اغلب در حین ارتعاش تارهای صوتی ، صدا زیرو خشن و مجرای تنفسی با خطر جدی رو به رو می شود . چسبند گی ممکن است مادر زادی یا اکتسابی باشد .چسبندگی مادر زادی ، که هنگام تولد تشخیص داده می شود ، نتیجه ی جدا نشدن کامل غشای حنجره در طول تکامل جنینی است . متناسب با وسعت چسبندگی ، نوزادبه خرخر و کوتاهی نفس دچار می شود و اغلب گریه ی او به صورت صدای زیر غیر عادی ( جیغ ) است . نزدیک به سه چهارم تمام چسبندگی  های حنجره از وسط چا کنای عبور می کند . درصورت چسبندگی مادر زادی ، باید بی درنگ جراحی و در بیشتر موارد تراکئوستومی موقتی صورت بگیرد ، که معمولا نوزاد پس از یک دوره ی چهار تا شش هفته ای بهبود می یابد .چسبندگی اکتسابی براثر نوعی صدمه ی دو طرفه ی لبه های میانی تارآواها ایجاد می شوند هر چیزی که بتواند سطح مخاطی تار آواها را تحریک کند ، ممکن است نخستین علت چسبندگی تارهای صوتی باشد .از آنجا که تارهای صوتی در بخش جلویی بسیار به یکدیگرنزدیک اند ،‌هر تحریک سطحی ،‌بر اثر عفونت طولانی یا ضربه ، ممکن است باعث شود لبه های میانی تارهای صوتی هماهنگ با یکدیگر رشد کنند .برای توضیح بیشتر این موضوع باید اضافه کنیم که یکی از اصول جراحی ترمیمی این است که ، هر گاه تارهای صوتی به یکدیگر نزدیک شده باشند ،‌سطوح بافت ها آسیب دیده هماهنگ با یکدیگر رشد می کنند و با یکدیگر جوش می خورند اصل یا د شده گویای این مطلب است که چرا چسبندگی تارآواها به وجود می آید وقتی که سطح آسیب دیده ی تارآواها به یکدیگر نزدیک شده باشند ، تمایل پیدا می کنندهماهنگ با یکدیگر رشد کنند ، و در این صورت غشای نازکی در عرض چاکنای تشکیل می شود .


برگرفته از کتاب صدا و درمان انواع اختلالات صدا

نویسندگان :‌دانیل ر.بون .استفن ک . مک فارلین .شلی ل .ون برگ

مترجم :‌جمشید پور قریب

شهریاری بازدید : 1222 چهارشنبه 19 خرداد 1395 زمان : 10:32 نظرات ()

مهارت های گفتار و زبان به تناسب سن ( 7-6 سالگی)

۶-۷ سالگی

سمت راست و چپ را می­فهمد.

از توصیف­های پیچیده بیشتر استفاده می­کند.

در گفت و گوها مشارکت می­کند.

خزانه واژگان او تقریباً 20000 کلمه است.

از جمله های طولانی تقریباً 6 کلمه­ ای استفاده می­کند.

مفاهیم بیشتری را درباره زمان می­فهمد.

به صورت طوطی­ وار تا 100 می­شمارد.

تقریبا‍‍‍ً بیشتر نشانه­ های صرفی را به کار می­برد.

افعال مجهول رابه طور مناسبی به کار می­برد.

شهریاری بازدید : 132 چهارشنبه 05 خرداد 1395 زمان : 12:24 نظرات ()

فرشته نگهبان

 این نوشته بخشی از کتاب پیله وپروانه است که درواقع خاطرات کسی است که درپی سکته ی ساقه مغزی تواناییهای گفتاری وحرکتی خود را از دست می دهد وتنها با حرکات پلک  یک چشم  میتواند با دیگران ارتباط برقرارکند تا حدی که این کتاب را که خاطرات زندگی او اززمان تندرستی تا بیماری  است بنگارد واین را مدیون گفتاردرمانگری است که این راه را به اوآموخت وفرشته نگهبان اونام گرفت. روی نشان شناسایی که به روپوش سفید ساندرین سنجاق شده عبارت (( گفتار درمانی )) به چشم   می خورد ولی من فکر می کنم باید آن را بخوانیم : فرشته نگهبان او کسی است که رمز ارتباطی را به وجود آورد که بدون آن تماس من با جهان قطع می شد. ولی افسوس ! در حالی که اکثر دوستان من این شیوه ارتباط را پذیرفته اند ؛ اینجا دربیمارستان فقط ساندرین ویک خانم روانشناس از آن استفاده می کنند. بنابر این من معمولا ذخیره ناچیزی از حالات صورت ؛ بالا و پایین بردن سرو باز و بسته کردن چشم هایم دارم تا از مردم بخواهم در راببندند ؛ شیر آب را باز کنند ؛ صدای تلویزیون را کم کنند یا بالشتی را مرتب کنند و همیشه هم موفق نمی شوم . با گذشت هفته ها این تنهایی اجباری به من امکان داده تا به نوعی بردباری دست پیدا کنم بفهمم که کارکنان بیمارستان به دو دسته هستند : اکثریت کسانی هستند که در خواب هم نمی بینند که بدون کوشش برای درک پیغام کمک خواهی من ؛ اتاق را ترک کنند و اقلیتی کم وجدان تر که تظاهر می کنند علائم پریشانی مرا ندیده اند و پی کارشان می روند. مثل آن کودن بی عاطفه ای که بازی فوتبال بورد و کس – مونیخ را درنیمه خاموش کرده و با قاطعیتی که امیدی برای در خواست باقی نگذاشت ؛ گفت : شب بخیر ! جدا از موانع عملی ؛ این عدم توانایی در ارتباط چیز کسل کننده ای است . این دلیلی است برای شادمانی و رضایتی که من احساس می کنم ؛ وقتی ساندین در می زند و صورت کوچکش را از لای در نشان می دهد ؛ یک باره تمام افکارتیره و دلگیر از من دور می شود و پیله نامریی و ابدی اسارتم کمتر ظالمانه به نظر می رسد.

گفتار درمانی هنری است که شایسته است به طور وسیع تری شناخته شود . نمی توانید تصور کنید زبان شما چه عملیات اکروباتیکی را به طور مکانیکی انجام می دهد تا تمام صدا های یک گویش را تولید کند در حال حاضردر حال مبارزه با حرف ل هستم . پذیرشی رقت انگیز برای سردبیری که حتی نام مجله خود را نمی تواند تلفظ کند. در روزهایی که وضع بهتر است ؛ بین حملات سرفه    می توانم آن قدر انرژی و نفس جمع کنم تا یک یا دو صورت را ادا کنم .  در روز تولدم ساندرین سعی کرد وادارم کند تمام حروف الفبا را کم وبیش به طور مفهوم تلفظ کنم . هدیه ای بهتر از این نمی توانستم داشته باشم . مثل این بود که آن بیست و شش حرف الفبا از کشوری دور دست صادر می شد. این تمرین خسته کننده به من احساسی نظیر مردی غارنشین داد که زبان را برای اولین بار کشف می کرد . گاهی زنگ تلفن در کار ما وقفه ای ایجاد می کرد و من از حضور ساندرین برای تماس گرفتن با کسانی که دوستشان داشتم ؛ بهره می بردم . لحظه ای که در کار وقفه بیاندازی تا  تکه های در حال عبور زندگی را شکار کنی ؛ انگار می خواهی پروانه ای بگیری . دخترم سلسته  ما جراهایش را با اسب کوتوله اش برایم تعریف می کرد. پنج ماه دیگر سلسته نه ساله می شود . پدرم برایم می گفت که چقدر به سختی می تواند روی پاهایش بایستد ؛ در سن نود و سه سالگی هنوز سرسختانه مبارزه می کند. این دو ؛ حلقه های بیرونی زنجیر عشق هستند که مرا احاطه کرده و حمایت می کند. همیشه در مورد تاثیر این مکالمه یک طرفه برکسانی که درطرف دیگر خط هستند ؛ در شگفتم . من در آن ها غرق می شوم . چقدر آرزو دارم که بتوانم با چیزی غیر از سکوت به این تماس های محبت آمیز جواب دهم می دانم برای بعضی از آن ها غیر قابل تحمل است . فلورنس عزیزم از حرف زدن با من امتناع می کرد تا وقتی که من نفسی صدا دار در گوشی تلفن که ساندرین آن را به گوشم چسبانده بود؛ کشیدم . آن وقت او با هیجان گفت تو آنجا هستی ژان دو ؟

ومن باید قبول کنم که بعضی از اوقات خیلی چیزها را نمی فهمم .

 

 

برگرفته از کتاب پیله وپروانه نوشته ی ژان دو مینیک بویی

مترجم : فریبا تنبا کوچی – میچکا سرمدی

شهریاری بازدید : 84 شنبه 01 خرداد 1395 زمان : 18:36 نظرات ()

مهار تهای گفتار و زبان به تناسب سن ( 5-4 سالگی)

۴ -5 سالگی

تا 5 به صورت تقلیدی می­شمارد.

مفهوم عدد را تا 3 می­داند.

به درک مفاهیم فضایی ادمه می­دهد.

خزانه واژگان درکی او 10000 کلمه یا بیشتر است.

تا 10 طوطی­ وار می­شمارد.

به داستان­های کوتاه و ساده گوش می­دهد و می­تواند به پرسش­هایی درباره آنها پاسخ می­دهد.

در بیشتر مواقع با دستور زبان شبیه بزرگسالان صحبت می­کند.

اشتباه­ های دستور زبانی در اشکال بی­قاعده، ضمایر انعکاسی، پسوندهای قیدی و تغییر صفت­های تفضیلی و عالی به یکدیگر دارد.

در خزانه واژگان بیانی 2000-900 کلمه وجود دارد.

از جمله­ های چهار تا هشت کلمه­ ای استفاده می­کند.

به پرسشهای پیچیده دو قسمتی پاسخ می­دهد.

تعریف کلمات را می­پرسد.

با سرعت تقریبی 186 کلمه در دقیقه صحبت می­کند.

میزان تکرارها کاهش یافته است.

جانشینی و حذف صداهایی که مورد استفاده قرار می­دهد به طور قابل ملاحظه­ ای کاهش می­یابد.

همخوان­های میانی را به طور مکرر حذف می­کند.

گفتارش معمولاٌ برای غریبه­ ها مفهوم است هر چند ممکن است برخی خطاهای تولیدی وجود داشته باشد.

در مورد وقایع مربوط به مدرسه، خانه دوستان و غیره به طور صحیح صحبت می­کند.

شهریاری بازدید : 133 جمعه 31 ارديبهشت 1395 زمان : 12:17 نظرات ()

مهارت های گفتار و زبان به تناسب سن ( 3-2 سالگی)

۲-۳سالگی

50% الی 70% گفتارش قابل درک است.

یکی و همه را می­فهمد.

نیاز به توالت را به طور شفاهی بیان می­کند (قبل، طی آن و یا پس از انجام آن)

موارد مورد درخواست خود را نام می­برد.

چندین مورد از اندام­های بدن را می­شناسد.

از دستورهای دو قسمتی که به او داده می­شود پیروی می­کند.

از یک تا دو کلمه پرسشی استفاده می­کند.

از عبارت­های دو تا چهار کلمه­ ای استفاده می­کند.

از کلمات مربوط به موضوع­ات عمومی و رایج استفاده می­کند.

وقتی با مشکلاتی در گفتار مواجه می­شود هم­چنان گفتار را پژواک­ وار تکرار می­کند.

خزانه واژگان درکی او 500 الی 900 کلمه بیشتر است.

خزانه واژگان بیانی او 50 الی 250 کلمه یا بیشتر است (سرعت رشد واژه­ ها در این دوره زیاد است.)

اشتباه­های چندگانه مربوط به دستور زبان در این دوره ظاهر می­شود.

بیشتر چیزهایی که از او پرسیده می­شود را می­فهمد.

تظاهر تکرار کلمه یا عبارت­ها در این دوره بیشتر است. به ویژه کلمه­ های آغاز کننده عبارت مثل    « من » و یا ابتدای هجاها.

با صدای بلند صحبت می­کند.

طیف مربوط به زیر و بمی صداها گسترده تر می­شود.

از واکه­ ها به طور صحیح استفاده می­کند. (هر چند که تولید آن­ها نادرست است).

همخوان­های میانی را به طور مکرر حذف می­کند.

همخوان­های پایانی را حذف یا جانشین یکدیگر می­کند

از برخی افعال با قاعده مربوط به زمان گذشته، صرف ضمایر و افعال لازم استفاده می­کند.

اغلب در محاوره­ های چند نوبتی هم­چنان بر سر موضوع اصلی صحبت باقی می­ماند.

شهریاری بازدید : 146 جمعه 31 ارديبهشت 1395 زمان : 12:15 نظرات ()

درمان هیپرنازالیتی با استفاده از کرافت اتولوک غضروفی(ششمین همایش، دکترمحسن نراقی)

هیپر نازالیتی یک مشکل شایع تکلم در بیماران مبتلا به شکاف کام واضح و شکاف کم تحت مخاطی است. استفاده از فلاپ های حلقی به همراه گفتار درمانی نتایج نسبی در درمان این اختلال داشته است.

موربیدیتی ناشی از جراحی های معمول و عدم پاسخ درمانی مورد انتظار در بعضی از بیماران لزوم استفاده از روش هایی با کارایی بیشتر و عوارض کمتر را ایجاب می کند. در این مقاله سعی شده است تا روش جدید مبتنی بر استفاده از غضروف اتولوگ که با موربیدیتی کمتری نسبت به اعمال جراحی فلاپ حلقی همراه است معرفی گردد. آناتومی طبیعی حلق در روش ما کاملاً حفظ می گردد.

مقایسه یافته های مربوط به وضعیت تکلم بیمار قبل و پس از عمل جراحی بهبودی قابل توجهی در وضعیت گفتاری بیماران نشان داده است. بنابراین، در بعضی از بیماران مبتلا به هیپر نازالیتی براساس ارزیابی های دقیق قبل از عمل جراحی و انتخاب صحیح بیمار با استفاده از این روش به همراه گفتاردرمانی می توان به نتایج قابل قبول دست یافت.


شهریاری بازدید : 214 یکشنبه 26 ارديبهشت 1395 زمان : 8:37 نظرات ()

مهارت های گفتار و زبان به تناسب سن ( 24-19 ماهگی)

۱۹-۲۴ماهگی

بیشتر از گفتار نامفهوم، از کلمات استفاده می­کند.

خزانه واژه بیانی­ اش 100-50 کلمه یا بیشتر است.

خزانه واژگان درکی­ اش 300 کلمه یا بیشتر است.

ترکیب کردن اسامی با افعال و نیز اسامی با صفت­ها را آغاز کرده است.

شروع به استفاده از ضمایر می­کند.

کنترل صدا هنوز تثبیت نشده است.

در جمله­ های پرسشی از آهنگ مناسبی استفاده می­کند.

به طور تقریبی 50%-25% زنجیره­های  کلامی­ اش هم­چنان نامفهوم است.

سئوال «این چیه» را ­می­پرسد و پاسخ می­دهد.

طبقه­ های اصلی پدیده­ ها را می­فهمد (مانند اسباب­  بازیها، غذا).

وقتی نام تصویر کتاب گفته شود آن را نشان می­دهد.

شهریاری بازدید : 118 سه شنبه 31 فروردين 1395 زمان : 12:11 نظرات ()

تعداد صفحات : 4

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 291
 • کل نظرات : 43
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 305
 • آی پی امروز : 14
 • آی پی دیروز : 46
 • بازدید امروز : 38
 • باردید دیروز : 132
 • گوگل امروز : 2
 • گوگل دیروز : 20
 • بازدید هفته : 272
 • بازدید ماه : 3,015
 • بازدید سال : 21,288
 • بازدید کلی : 224,513