close
تبلیغات در اینترنت
همایش اول
loading...

گفتار درمانی

همایش اول

اطلاعیه های سایت
بــه نام خـــدا


کلیـــنیــــک گـــفــتار درمـــانی (یــــوســـف آبـــاد)


آدرس :

یوسف آباد،خیابان فتحی شقاقی نرسیده به میدان سلماس، پلاک ۱۰۷ واحد ۷


تلفن تماس :

۵ - ۸۸۳۳۲۲۳۴
ایمیل :
speech_clinic@yahoo.com
---------------------------------------------
تــوجـــه :
---------------------------------------------
*تشکیل جلسه درمانی در منزل در صورت ضرورت امکان پذیر است.*

---------------------------------------------

تعرفه تبلیغات کلینیک گفتار درمانی (یوسف آباد)

اهمیت کاربردی کامپیوتر در گفتار درمانی ( ارائه در اولین کنگره گفتار درمانی ایران)

هدف از ارائه این مقاله اهمیت و نقش کامپیوتر در گفتار درمانی است. صوت (VOICE) تبدیل به سیگنالهای دیجیتالی می گردد. و این جریان در ترکیب گفتار (Speech synthesis) شناسایی و تشخیص گفتار (speech Recognition) و سایر موارد به ما کمک خواهد کرد.

سه نقش کامپیتور در گفتار درمانی عبارت است از:

الف: در تحقیقات، اکوستیک گفتاری و ارتباط آن با بیماران نورولوژیکی که اختلال گفتاری دارند، در تشخیص و درمان اختلالات گفتاری.

ب: برنامه های نرم افزاری در تشخیص و درمان اختلالات گفتاری، برنامه های نرم افزاری در ارتباطات فزاینده (Augmetative Communication).

ج: در امور مربوط به پرونده بیماران، تهیه نمودارهای آماری و کاربردهای دیگر آن.

در پایان مقاله پیشنهادات لازم در جهت چگونگی ایجاد کاربرد در گفتار درمانی در ایران خواهیم پرداخت:

 

 

منابع مورد استفاده

 Dak F- Curtis (1987) Introduction to micro Computers in speech language and Hearing.-

 Lawrence F- Bergeron (1990) The basis of speech processing International Voice system Review.

شهریاری بازدید : 313 یکشنبه 17 دي 1391 زمان : 18:7 نظرات ()

شکل گیری مفاهیم در کودکان ناشنوا و نقش آن در اختلالات گفتار و زبان

کودکان در دوره رشد مراحل مختلفی را طی می نمایند تا مفاهیم گوناگون را دریابند، زیرا گفتارها سراسر حاوی مفاهیمی است که برای انتقال اندیشه به کار می آیند. براساس نظریهٔ ویگوتسکی کودکان سه مرحله را طی می نمایند تا مفاهیم در ذهنشان تکامل یابد. این مراحل عبارتند از انگاره التقاطی، تفکر همبافته و انتزاع کردن کودکان کم شنوای شدید و عمیق در طی این مراحل دچار مشکل شده و بخوبی به انزاع کردن دست نمی یابند.

و بیشتر تفکرات آنها را تفکر همبافته تشکیل می دهد. از آنجا که گفتار انسان تجلی اندیشه های اوست، در این اشخاص متناسب با نوع تفکری که دارند ساختار زبانی آنها شامل صرف، نحو، تولید، صوت.... دچار آسیب می شود.

براساس شواهدی که در این کودکان مشاهده می شود، علیرغم تلاش بسیاری که انجام می دهند موفقیت زبانی کمی دارند. این اشکال تا حد زیادی مربوط به سازمان نیافتگی ذهن ایشان متناسب با زبان طبیعی می باشد. خدمات گفتار درمانی برای این اشخاص در جنبه های گوناگون بصورت مؤثر و مفید عرضه می شود. ولی می توان گفت مهمترین رسالت این علم برای افراد کم شنوای شدید و عمیق نظم بخشی به ذهن آنها و ایجاد پویایی در تفکر آنها و افزایش توانایی در انتزاع و طبقه بندیهای ذهنی در آنهاست.

                                                                                                                                                                                                                                                               پژوهشگر: آقای علی قربانی

شهریاری بازدید : 293 یکشنبه 03 دي 1391 زمان : 13:49 نظرات ()

درمان اختلالات صوتی با لیزر (ارائه در اولین کنگره گفتار درمانی ایران)

تاریخچه تکاملی تکنیکهای جراحی نشان می دهد که همواره انگیزه هایی چون زمان کوتاه - حداقل تروما- بهبودی سریعتر - اسکار کمتر - خونریزی کمتر را همراه داشته است که اخیراً تکنولوژی لیزر به این انگیزه ها پاسخ داده است.

درمان ضایعات حنجره با استفاده از لیزر و میکروسکوپ اصل مهمی است. در جراحی دقیق و ظریف حنجره می توانیم اطمینان داشته باشیم که اصل احترام به نسج حنجره در این ترکیب رعایت می شود. اهمیت امر فیزیولوژی حنجره که به کمک همکاران گفتار درمان صورت می گیرد را نبایستی فراموش کرد. مقاله ارسالی بررسی ۶۸ مورد جراحی ناحیه گلوت حنجره با لیزر با همکاران گفتار درمان بخش گوش و حلق و بینی بیمارستان ۵۰۴ ارتش صورت گرفته است.

اصل درمان اختلالات صوتی بر سه اصل استوار است:

۱- استفاده از میکروسکوپ و لیزر با انگیزه حداقل ترومای وارده به حنجره

۲- استفاده از تجربه جراح و تحقیقهای دیگر در جهت بررسی علل ضایعه

۳- استفاده از فیزیولوژی حنجره در ترمیم آن به کمک گفتار درمانی

 

 

 

پژوهشگر: دکتر سید علی شریف نیا

شهریاری بازدید : 420 پنجشنبه 23 آذر 1391 زمان : 13:2 نظرات ()

دشواریهای نوشتن در کودکان (ارائه در اولین کنگره گفتار درمانی ایران)

یکی از اختلالات ویژه یادگیری اختلال در خواندن و نوشتن است. از آنجا که معمولا به اشکلات خواندن بیشتر اهمیت داده می شود، بررسی ها و تحقیقات ما نیز تا کنون بیشتر بر ابعاد مختلف خواندن متمرکز بوده است. لذا در این فرصت قصد داریم درباره نوشتن و دشواریهای آن نزد کودکانی که دچار ناتوانیهای یادگیری می باشند بپردازیم.

مشکلات عمده این کودکان در مراحل ترمیمی نوشتن عبارتند از: آئین وارنویسی، انحراف از خط، درشتی و ریزی بیش از اندازه، متناسب نبودن اندازه حروف در کلمات و فشار بیش از حد یا کمتر وارد آوردن بر کاغذ در حین نوشتن.

دسته دیگر از اشکلات نوشتن که به نقص حافظه و ادراک بینایی و شنوائی مربوط می شود اشکلاتی در علامت گذاری، نقطه گذاری، عدم رعایت دندانه نویسی صحیح، حذف و اضافه حروف و اشکالات املایی می باشد.

همچنین مشکلات مربوط به سرعت نوشتن و انشاء نویسی نیز از جمله مسائل عمده این کودکان در امر نوشتن است.

 

 

پژوهشگر: لعیا تهرانی

شهریاری بازدید : 140 پنجشنبه 23 آذر 1391 زمان : 11:54 نظرات ()

پژوهشی در صدا پیشگان (ارائه در اولین کنگره گفتار درمانی ایران)

پژوهشی در صدا پیشگان به بررسی زمینه های صوت حرفه ای پرداخته است. منظور از صدا پیشگان همانا افرادی هستند که به شکل حرفه ای از صدای خود استفاده می کنند و کیفیت صدای آنها در معاش زندگی یا حرفه تاثیر دارد. اما، به دلیل وسیع بودن حوزه طبقاتی که بایستی مورد بررسی قرار می گرفتند تصمیم گرفته شد تا اینکار در چند مرحله انجام شود.

در این مقاله، شما نتایج پژوهش در زمینه های صوت حرفه ای را تنها در ۴گروه دوبله کننده های فیلم، هنرپیشه های رادیو، گویندگان رادیو و تلویزیون و خوانندگان گروه کر مطالعه خواهد نمود، پژوهش در گروهایی از قبیل: خوانندگان سنتی و هنرژیشگان تئاتر در حال انجام می باشد و در گروهایی از قبیل مداحان و قاریان حرفه ای قرآن بعداً اجرا خواهد شد. هر چند با توجه به نتایجی که از طرح آزمایشی این پژوهش بدست آمد، نتایج فعلی دور از انتظار نبود ولی در برخی زمینه ها نتایج غیر قابل انتظار بود، از جمله اینکه بیش از ۵۰٪ از این افراد صرفاً بصورت تجربی کار حرفه ای را آموخته اند و هیچ نوع آموزش فنی و حرفه ای ندیده اند، حداقل ۴۰٪ از صدا پیشگان هیچگونه تمرینی برای پرورش صدای خود انجام نداده اند (که در برخی زمینه ها این آمار به ۷۰٪ نیز می رسد) ، بیش از ۷۰٪ از صدا پیشگان هیچگونه تمرینی برای ایجاد آرامش در حنجره انجام نمی دهندو این درحالی است که بیش از ۷۵٪ از این افراد با مشکلات صوتی گوناگونی در حین اجرای برنامه درگیر می باشند. نتایج نشان میدهد که مشکلات صوتی در افرادی که تمرینات خاصی را برای حفظ صدایشان انجام می دهند و گاه آن را ترک می کنند.عبارتند از افت صدا، گرفتگی صدا، افت کیفیت صدا و کاهش یافتن حجم تنفس و ... و مشکلات صوتی صداپیشگان در حین اجرای برنامه عبارت است از تغییر آهنگ صدا، کاهش بلندی صدا، خشکی حنجره، گرفتگی صدا، قطع صدا، اضطراب و هیجان و... در بین افرادیکه مورد بررسی قرار گرفته اند حدود ۳۵٪ افراد سابقه ابتلاء به یکی از انواع اختلالات صوتی را داشته اند که در این بین تورم تار آواها و عفونت تار آواها بیش از بقیه اختلالات بوده است و... ( البته به دلیل اینکه نتایج بصورت آمار و ارقام می باشد درج همه آنها ممکن نمی باشد). در یک جکله می توان گفت که این آمار و ارقام نیاز مبرم صداپیشگان به تاسیس یک مرکز مراقبت های ویژه صوتی را نشان می دهد      

 

 

 

پژوهشگر: فرهاد ترابی نژاد

شهریاری بازدید : 199 پنجشنبه 23 آذر 1391 زمان : 11:8 نظرات ()

درمان دو بیمار مبتلا به شاخی شدگی و زگیل تار آواها (ارائه در اولین کنگره درمانی ایران)

در این مقاله شگردهای توانبخشی صوت را که برای دوبیمار مبتلا به شاخی شدگی و زگیل تارآواها مورد استفاده قرار گرفته بود شرح داده می شود. بیمار نخست خانمی بودند 30 ساله که بعلت زگیل تارهای صوتی در آلمان تحت عمل جراحی و سپس گفتا درمانی قرار گرفتند ولی هیچگونه پیشرفت و بهبودی از خود نشان ندادند. ولی در ایران به کمک گفتار درمانی بهبودی صددرصد پیدا کردند.

بیمار دومی مردی پنجاه ساله بوده است که بعلت شاخی شدگی تارآواها توانایی استفاده از صوت طبیعی را از دست داده بود. این بیمار به مدت یکسان تحت گفتا درمانی فشرده قرار داشت و سرانجام با بهبودی کامل مرخص گردید. نامبرده چندسالی بود که از گرفتگی صوت رنج می برد.

هر یک از دو بیمار یاد شده، پیش از گفتا ردرمانی، توسط پزشک گوش و حلق و بینی مورد معاینه قرار گرفته و وجود زگیل و یا شاخی شدگی تار آواها نخست توسط پزشک تشخیص داده شده بود. در پایان دوره گفتار درمانی نیز مجدد تار آواها مورد معاینه قرار گرفتند و وضعیت طبیعی شدن تار آواها مورد تایید پزشک مربوطه قرار گرفت.

 

 

 

پژوهشگر: جمشید پور قریب                                                                                                                  

شهریاری بازدید : 197 یکشنبه 19 آذر 1391 زمان : 12:57 نظرات ()
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 291
 • کل نظرات : 43
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 305
 • آی پی امروز : 14
 • آی پی دیروز : 46
 • بازدید امروز : 26
 • باردید دیروز : 132
 • گوگل امروز : 2
 • گوگل دیروز : 20
 • بازدید هفته : 260
 • بازدید ماه : 3,003
 • بازدید سال : 21,276
 • بازدید کلی : 224,501