close
تبلیغات در اینترنت
اعصاب دوازده گانه
loading...

گفتار درمانی

اعصاب دوازده گانه

اطلاعیه های سایت
بــه نام خـــدا


کلیـــنیــــک گـــفــتار درمـــانی (یــــوســـف آبـــاد)


آدرس :

یوسف آباد،خیابان فتحی شقاقی نرسیده به میدان سلماس، پلاک ۱۰۷ واحد ۷


تلفن تماس :

۵ - ۸۸۳۳۲۲۳۴
ایمیل :
speech_clinic@yahoo.com
---------------------------------------------
تــوجـــه :
---------------------------------------------
*تشکیل جلسه درمانی در منزل در صورت ضرورت امکان پذیر است.*

---------------------------------------------

تعرفه تبلیغات کلینیک گفتار درمانی (یوسف آباد)

اعصاب جمجمه اي ـ نوع و عملكرد

اعصاب جمجمه اي ـ نوع و عملكرد

عصب       نوع              عمل

  1        بويايي           حسي         بوئيدن

II           بينايي           حسي         ديدن

III          حركت چشم   حركتي       حركت كره ي چشم ، مردمك ، پلك بالا

IV          قرقره اي        حركتي       حركت ماهيچه ي مايل فوقاني چشم

V           سه قلو           آميخته       احساس لمس چهره ، حركت ماهيچه ها براي جويدن

VI         دور كننده       حركتي       باز كردن چشم ها

VII        چهره اي         آميخته       چشايي، حركت ماهيچه هاي چهره

VIII      شنوايي           حسي         شنوايي و تعادل

IX         حلقي زباني      آميخته       چشايي، تهوع، بلند كردن كام و حنجره براي بلعيدن

X          واگ              آميخته        چشايي، بلند كردن كام، حركت حلق و حنجره

XI         كمكي           حركتي        چرخش سر، بالا انداختن شانه، حركت كام، حلق، حنجره

XII        زير زباني       حركتي         حركت زبان

 

شهریاری بازدید : 844 یکشنبه 14 آذر 1395 زمان : 10:17 نظرات ()

عفونتهای مربوط به سیستم اعصاب مرکزی

عفونتهای مربوط به سیستم اعصاب مرکزی

بافت های مغزی معمولا در برابر عفونت به شدت مقاومند ولی عفونتهای مغزی گاهی رخ می دهند. این عفونتها ممکن است در اثر ویروس یا باکتری ایجاد شوند.

عفونتهای باکتریایی:

عفونتهای مهم باکتریایی عبارتند از: مننژیت باکتریایی و آبسه مغزی در مننژیت باکتریایی، نرم شامه، عنکبوتیه و مایع مغزی- نخاعی ما بین آنها عفونتی و سبب التهاب، نورم و ترشح مایع از مننژها می شود. بیمار دچار تب و لرز می شود و سست و بیحال می گردد. از سردرد ، خواب آلودگی و سفتی گردن شکایت می کند. اگر عفونت شدید باشد ممکن است بیمار به حال اغما فرو رود. اگر مننژیت باکتریایی بلافاصله تحت درمان قرار نگیرد به سرعت رو به وخامت می گذارد و می تواند کشنده باشد. درمان معمول، دارودرمانی با آنتیبیوتیک است که معمولا عفونت را درمان می کند. هر چند عوارض نورولوژیکی ممکن است باقی بمانند.......

شهریاری بازدید : 438 جمعه 24 ارديبهشت 1395 زمان : 10:8 نظرات ()

ارزیابی عصب هفتم

برای این ارزیابی ابزار خاصی لازم نیست  بیمار باید در یک موقعیت آرام بنشیند به طور کلی برای ارزیابی این عصب لازم نیست تمام عضلا ت صورت تست شود وارزیابی عضلات فرونتالیس (پیشانی) اربیکولاریس (حلقوی دور چشم ودور لبها) پلاتیسما  و گونه ای بزرگ کافی است.بیمار باید بتواند تمام حالتهای چهره ی درمانگر را تقلید کند .چروک انداختن پیشانی بسمت بالا   بستن پلکها وفشردن آنها لبخند زدن   گرد  کردن لبها  کشیدن گردن وعقب بردن سر به ترتیب عضلات مذکور را بررسی می کند.

آسیب هایی که بخش حرکتی عصب هفت را درگیر می کنند  در پی  صدمه به هسته یا عصب به تنهایی (آسیب نرون محرکه تحتانی)یا صدمه ی فیبرهای کورتیکو بولبار که هسته ی حرکتی صورتی(نرون محرکه فوقانی ) را عصب می دهند  ایجاد می شوند. وتظاهرات بالینی هر کدام متفاوت می باشد. 

آسیب نرون محرکه تحتانی  که هسته ی حرکتی صورت یاعصب صورت را شامل می شود منجر به ضعف  عضلات حالت دهنده ی صورت به شکل کامل در همان سمت آسیب می شود.

آسیب نرون محرکه ی فوقانی که فیبر های کورتیکوبولبار را شامل می شود که هسته های حرکتی صورت را در دو طرف عصب می دهد  منجر به ضعف عضلات حالت دهنده ی صورت در نیمه ی پایینی صورت در سمت مخالف آسیب می شود.  نیمه ی فوقانی صورت مشکلی ندارد زیرا نیمه ی  فوقانی صورت از فیبر های کورتیکو بولبار دونیم کره ی مغزی عصب دریافت می کند .

 ارزیابی حس چشایی دو سوم قدامی زبان را که به این عصب مربوط است بااستفاده از اپلیکاتورسر پنبه ای استریل شده ومقداری نمک شکر  اب  وکارتهایی که برآنها کلمات شیرین وشور نوشته شده ا نجام می دهیم. سر اپلیکاتور را مرطو ب کرده وبه نمک یا شکر آغشته می کنیم وبعد از اینکه زبان را با کمک گاز استریل به سمت جلو کشیدیم.اپلیکاتور را بر روی یک طرف  زبان می مالیم ودرهمان حالت بیمار کارتی را که مزه ی مربوطه برروی آن نوشته شده است را بر می دارد.آزمایش را روی سمت دیگر زبان نیز امتحان می کنیم.در حالت نرمال  فرد مزه را درست تشخیص می دهد.

یکی از  موارددیگر  مورد ارزیابی رفلکس قرنیه است که مربوط به این عصب وعصب پنج است.

شاخه های عصب ٧ عبارتند از:

١-شاخه ی برانشیال حرکتی :که هسته ی آن هسته ی حرکتی عصب ٧ است عصب دهی حرکتی عضلات حالت دهنده ی صورت  وبال  خلفی  عضله دایگاستریک  عضله ی رکابی واستیلو هایویید را عصب می دهد.

٢-شاخه ی حس اختصاصی :هسته ی آن سولیتری است وحس چشایی دو سوم قدامی زبان را عصب می دهد.

٣- شاخه ی حرکتی احشایی :هسته ی آن هسته ی بزاقی فوقانی است وعصب دهی پارا سمپاتیک  غده ی اشکی  تحت فکی و زیر زبانی را برعهده دارد.

٤-شاخه ی حس عمومی :هسته ی آن هسته ی نخاعی عصب ٥ است وحس  لمسی گوش ومحدوده ی کوچکی از پشت گوش را عصب می دهد.

مطلب ادامه دارد

شهریاری بازدید : 443 شنبه 01 آذر 1393 زمان : 9:41 نظرات ()

ارزیابی عصب یازدهم (اکسسوری )وعضلات مربوطه

عصب 11 عصب حرکتی  است که عضلات استرنو کلو ماستوییدوعضله ی ذوزنقه ای را عصب می دهد.

هیچ ابزاری برای ارزیابی نیاز نیست .

بیمار باید به حالت راحت وآرام بنشیند.درمانگر از بیمار می خواهد تا شانه هایش را بالا بیاورد ودر مقابل نیروی دست درمانگر به سمت پایین حالت خود را حفظ  ومقاومت کند. اگر بیمار نتوانست شانه ها را بالا ببرد یا در مقابل نیروی درمانگر حالت خود را از دست داد باید آسیب را شناسایی کرد.

بخش اول ارزیابی در واقع بررسی عضله زورنقه ای بود  حال برای ارزیابی عضله استرنوکلوماستویید باید ازبیمار بخواهیم در همان حالت شل وراحت بنشیند.

برای ارزیابی عضله ی سمت چپ ازاو می خواهیم  کاملأ سر خود را به راست بچرخاند وسپس  با فشار دست خود بربالای گوش روی پیشانی (بالای اسکال)سعی می  کنیم سر را به سمت چپ برگردانیم وبیمار باید مقاومت کند .درمانگر با مشاهده ی عضله در همان حالت می تواند قدرت آن رابررسی کند.این ارزیابی در سمت دیگر نیز به همین صورت  تکرار میشود

در حالت طبیعی بیمار علیرغم نیرویی که درمانگر وارد میکند حالت خود راحفظ می کند

(هسته ی عصب حرکتی 11اکسسوری  هسته ی آمبیگوس است)

شهریاری بازدید : 533 پنجشنبه 05 تير 1393 زمان : 9:11 نظرات ()

ارزیابی عصب دهم

بیمار در وضعیت آرام می نشیند و درمانگر با استفاده از یک ابسلانگ استریل ارزیابی را انجام می دهد .به این صورت که از بیمار می خواهد صدای (آه) را بگوید ودر همان حال درمانگر زبان را با آبسلانگ به پایین فشار می دهد.درطی آواسازی بالارفتن نرمکام وحرکت زبان کوچک را مشاهده می کند. نرمکام باید به شکل قرینه بالابرود وزبان کوچک نیز باید در خط وسط بماند.

آسیب یک طرفه ی عصب واگ باعث می شود که نرمکام درهمان طدف آسیب بالا نرود وزبان کوچک به سمت مخالف منحرف شود .

شاخه های عصب واگ:

۱-شاخه ی یبرانشیال حرکتی که حرکت عضله ی پالاتاگلوس وعضلات صاف حلق وحنجره به جز استیلوفارنجیوس وتنسور ولی پالاتین را عصب می دهد.وهسته ی آن آمبیگوس است.

۲-شاخه ی حس عمومی که حس عمومی پوست اطراف گوش ،سطح خارجی پرده ی صماخ  وحلق را عصب می دهد.هسته ب آن هسته ی نخاعی عصب ۷است.

۳-شاخه ی احشایی حرکتی که عصب دهی پاراسمپاتیک کانال های احشایی شامل حلق ،مری ،نای ،ریه ،معده کبد ،قلب ،پانکراس ،روده ی کوچک  ،روده ی بزرگ  تاسطح خم چپ کولیک را به عهده دارد.وهسته ی آن هسته  ی حرکتی دورسال عصب واگ است.

۴-شاخه ی احشایی که حس احشایی کانالهای احشایی  وگیرنده های قوس آیؤرت ،کمارسپتور جسم کاروتید را عصب می دهد.که هسته ی آن سولیتری است.

شهریاری بازدید : 270 پنجشنبه 05 تير 1393 زمان : 8:11 نظرات ()

ارزیابی عصب پنجم

 ارزیابی این عصب را با استفاده از یک سنجاق ته گرد وپنبه  ای استریل انجام می دهیم.

بیمار در یک وضعیت راحت می نشیند.قبل از ار زیابی درمانگر به بیمار توضیح می دهد که باید درک هر حسی راگزارش دهد.در حین انجام ارزیابی باید چشم بیمار بسته باشد.درمانگر نقاط مختلف صورت را بالبه ی تیز سنجاق یا آبسلانگ چوبی    یا قسمت پنبه ای اپلیکاتورلمس می کند.با هر برخوردی بیمار باید حس خود را بگوید که آیا سوزنی بود یا نرم؟صورت در هر دو طرف باید  لمس شودبه طوری که هر سه ناحیه ی مربوط به عصب 5 (افتالمیک  ماگزیلاری  ومندیبولار )بررسی شود. برای تست حس درد همان سنجاق یا آبسلانگ شکسته کافی آست .در زمانی که حس لمس را ارزیابی می کنید همان برخورد نقطه ای واندک  سر پنبه ای اپلیکاتور کافی است.

تست رفلکس قرنیه (عصب ۵و۷)

ابزار یک دستمال تا شده ی نرم است .برای ارزیابی از بیمار می خواهیم آرام بنشیند وبه بالا نگاه کند.وقرنیه ی بیمار را با همان دستمال به آرامی لمس می کنیم  باید دستمال را از گوشه ی خارجی چشم  وقتی بیمار به سمت مخالف نگاه می کند  به سمت چشم بیاوریم. پاسخ طبیعی باز وبسته شدن سریع هر دو چشم  در زمان لمس است.

ارزیابی عضلات مربوط به جویدن:

ابزار خاصی لازم نیست بیمار در وضعیت آرام می نشیند برای ارزیابی پترگویید هاازبیمار می خواهیمدهان خود را به شکل مرتب باز وبسته کند .در زمبن بازشدن دهان به انحراف آن توجه می کنیم.پترگویید هرطرف فک را باز می کند وآن را به سمت مخالف حرکت می دهد .پس اگر پترگوییدهای یک سمت ضعیف باشند فک در زمان باز شدن به سمت مخالف منحرف مب شود.

برای ارزیابی عضلات تمپورالیس وجونده باید عضله ی جونده ی بین قوس گونه ای وراموس فک را لمس کنیم .از بیمار می خواهیم دندان ها را به حالت گاز زدن بر روی هم بگذارد وقدر ت وانقباض عضلات را در هر دوطر ف مقایسه می کنیم.تمپورالیس را با شیوه ای مشابه با لمس آن در بالای حفره ی تمپورالیس  ارزیابی  می کنیم.

درحالت طبیعی فک باید در زمان باز شدن در خط میانی قرار گیرد.اندازه وقدرت انقباض  عضلات جونده وتمپورالیس باید در دو طرف به یک میزان باشد. شاخه های این عصب عبارتند از: 1-شاخه ی برانشیال حرکتی که هسته ی آن هسته ی حرکتی عصب 5 می باشدوحرکت عضلات مربوط به جویدن (مستر پترگویید داخلی وطرفی تمپورالیس )را عصب می دهد.وهمچنین موجب حرکت عضلات میلوهایویید بطن قدامی دایگاستر تنسورتمپانی تنسورولی پالاتین می گردد. 2-شاخه ی حس عمومی که هسته ی آن هسته ی مزانسفالیک است واطلاعات حس عمقی عضلات جویدن دندان ها ومفصل تمپورمندیبولار را دریافت می کند 3-شاخه ی حس عمومی که هسته ی آن هسته ی اصلی عصب 5 است وحس لمسی را از صورت ساختار دهانی حفره ی بینی وچشم وساختار های مربوطه سینوس های پیشانی طرفین سر وجمجمه دریافت وهدایت میکند. 4-شاخه ی حس عمومی که هسته ی آن هسته ی نخاعی عصب 5 می باشد.وحس درد ودما را از صورت ساختار های دهانی چشم وساختار های مربوطه حفره ی بینی سینو سها ی پیشانی طرفین سر وجمجمه دریافت وهدایت می کند.

شهریاری بازدید : 656 یکشنبه 15 دي 1392 زمان : 8:24 نظرات ()

ارزیابی عصب دوازدهم(هیپوگلوسال)

عصب ۱۲عصب حرکتی عضلات زبان به جز عضله پالاتوگلوسس یا عضله ی کامی زبانی است

برای ارزیابی این عصب مهم حرکتی به هیچ ابزار خاصی نیاز نداریم

از بیمار می خواهیم آرام وثابت بنشیند.سپس از او می خواهیم زبانش را به سمت جلو بیاورد. در حالت طبیعی زبان در خط وسط قرار می گیرد وبه هیچ سمتی تمایل ندارد.

زبان باید متقارن باشد وهیچ نوع حرکت غیر ارادی نداشته باشد.

معمولا زبان به سمت ضعیف تر تمایل دارد اگر ضعف مربوط به نرون محرکه ی تحتانی باشد همان سمت در گیر زبان  دچار آتروفی  فاسی کولاسیون و ضعف می باشد .(آسیب ایپسی لترال است)

.اگر آسیب مربوط به نرون محرکه ی فوقانی باشد آتروفی وجود نداردوضعف زبان یه شکل یک طرفه نیست بلکه عمومی است.

شهریاری بازدید : 476 چهارشنبه 06 دي 1391 زمان : 10:45 نظرات ()
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 291
 • کل نظرات : 43
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 305
 • آی پی امروز : 14
 • آی پی دیروز : 46
 • بازدید امروز : 36
 • باردید دیروز : 132
 • گوگل امروز : 2
 • گوگل دیروز : 20
 • بازدید هفته : 270
 • بازدید ماه : 3,013
 • بازدید سال : 21,286
 • بازدید کلی : 224,511